Máte autolékárničku ve svém vozidle s platnou expirační dobou?

Autolékárnička je povinnou výbavou od roku 2002. Ve většině případů je její expirační doba stanovena na 4 roky. Pokud ale tomuto datu nevěnujete pozornost, může Vás to stát i pěknou pokutu při běžné silniční kontrole. Nepomůže Vám ani to, když se začnete obhajovat tím, že jste ji nikdy nepoužili a je vlastně ještě v originálním obale.

Dokonce ani nemusíte chápat, proč by měl být obvaz závadný po 4 letech nepoužívání. Důležité pro policisty je pouze datum a ten bude mluvit buď ve Váš prospěch nebo zaútočí na Vaši peněženku.

Lékárnička sama o sobě je v autě prospěšná, ale ne všechny věci jsou v ní bohužel použitelné pro běžnou potřebu při nehodě.

Například obvazy, které zde nalezneme jsou velmi řídké a snadno protečou. Polštářky zase nemají takovou savost, která by pomohla při omezení většího krvácení. Mnohdy se tato zapeklitá situace řeší přiložením celého obvazu na ránu a následně tento zafixovat druhým.

Další problém je určitě s nedostatečným množstvím latexových rukavic. Pokud se budeme snažit je rychle navléct, snadno se někde protrhnou. Ovšem problém, máme jen jeden pokus, pokud ovšem je nebudeme vozit v zásobě s sebou. A zrovna zde by se dalo říci, že je to opravdu funkční pomůcka při zásahu, která nám brání v kontaminaci s krví zraněného. Nikdy se nesnažte pomáhat někomu kdo krvácí, bez rukavic, je to velmi nebezpečné pro Vás.

Bohužel ani nůžky, které by měly být kvalitní, vždyť je budeme převážně potřebovat při záchraně lidského zdraví, tak v testu neuspěly. Stačilo 3x přestřihnout bezpečnostní pás a byly tupé. Ale zase pravdou je, že na základní ošetření budou vyhovující.

Inu ať je to jak je to, stejně je lékárnička povinnou výbavou, alespoň u nás v České republice. Pokud budete projíždět Francii, Velkou Británii, Španělsko, Portugalsko, Itálii, Finsko nebo Dánsko, tak se nemusíte obávat, že budete vyzváni místní policií k předložení tohoto zázraku.

Jaký má být správný obsah autolékárničky

 

To především určuje vyhláška č. 341/2014 Sb.

3 x obvaz hotový s 1 polštářkem
3 x obvaz hotový s 2 polštářky
2 x trojcípý šátek z netkaného textilu
1 x náplast hladká cívka
6 x náplast s polštářkem
1 x obinadlo škrtící pryžové
1 x rouška plastová
1 x rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu
1 x nůžky zahnuté se zaoblenými hroty
1 x izotermická fólie

Motoristé, raději si zkontrolujte, zdali máte opravdu lékárničku ve svém vozidle a jakou má expirační dobu.
Přeji hodně šťastných kilometrů bez nehod a pokut.

6 komentářů u „Autolékárnička patří do povinné výbavy auta“

 1. bobalka napsal:

  Já souhlasím s rojakem, je to zbytečná buzerace a je to o penězích. Manžel kupuje lékárničku vždycky celou, tak obvazy a jiné podobné věci upotřebíme doma. Nevím, co by na sterilním obvaze mohlo expirovat, kór když na něj za 4 roky vůbec nikdo ani nesáhne. Naštěstí.

 2. matylda napsal:

  Mám, kupovala jsem ji loni na jaře. protože tu starou jsem prostě nemohla najít. Našla jsem ji (prošlou), až když jsem dumala, kam tu novou uložit, aby byla po ruce 🙂

 3. Vera napsal:

  No, tak to se budu muset podívat, jestli už lékárnička neprošla záruční dobou. Přijde mi to krátká doba, co jsem ji kupovala naposledy, ale on ten čas strašně letí.

 4. ladaB napsal:

  Důležitější je sice znalost první pomoci, ale policie prověřuje dobu životnosti lékárničky. Může Vám dát pokutu až 2 tis.Kč. Snažím se dodržovat pravidla. Kupujeme tedy vždy celou novou – ty 2-3 stovky za čtyři roky mě nepoloží – i když buzerace to je (ta prošlá je nepoužitá).

 5. rojak napsal:

  Abych se přiznal tak máme lékárničku v autě s prošlou dobou. Je ale nepoužitá a nedotčená. Každý obvaz a další pomůcky jsou zabalené v originálním obale, tak nevím co na ní může být propadlého. Vím jenom to, že veškerá tato buzerace je otázkou hrabání peněz.

 6. ladaB napsal:

  Lékárničku máme skoro novou, to si muž hlídá, navíc jsme přidali do vybavení nová pružná obinadla a “čtverečky” v původním balení. Ty nůžky jsou tam tedy opravdu tupé, máme tam jiné.

Napsat komentář

Pobyt na zámku Loučeň

Romantický pobyt pro dva na zámku

Užijte si romantický pobyt na zámku pro dva.

Ráno snídaně do postele, romantická večeře při svíčkách, procházka zámeckým parkem a další...

Krásný zážitek, na který si rádi vzpomenete.

Zajímavé odkazy

Pobyt na zámku jako svatební dar

Podnikejte se založenou živností

Internet na doma

Multitrans

Svatba v kostele

Sirup z rakytníku

Pobyty na zámku

Magazín o zdraví

Kvalitní víno

Pobyty v ČR s rodinou

Rybářské revíry v ČR

Adrenalin a zážitek pro dva

Babiččina cukrárna v Rajhradě

Autoškola Grošek ve Vyškově

Svatební obřad na zámku

Myartego - eshop s vlasovou kosmetikou

Pobyty na koních

Nové články