Rozkvetlá louka zalitá sluncem, posekaná tráva nebo čtyřnohý mazlíček. Většině lidí se spojí tyto obrazy s atmosférou plnou pohody a relaxace. Existují však i lidé, kterým úsměv na tváři nevykouzlí. Pyly, prach nebo zvířecí alergeny lidi přecitlivělé k těmto podnětům spíše rozdráždí. Proč vlastně alergie vznikají, co všechno může být alergenem a jak se při projevení alergických symptomů zachovat?

Jak vznikají alergie?

V naší společnosti množství alergiků stále roste. Existuje mnoho hypotéz, které se tento fakt snaží objasnit. V jejich hledáčku je stále větší znečištění prostředí, nadměrná hygiena nebo stres. V pozadí vzniku alergických reakcí stojí chyba naší imunity. Místo toho, aby nás chránila, se její zbraně obrací proti nám. Alergie proto řadíme do skupiny autoimunitních nemocí. 

Projevy alergií

Alergické reakce v sobě zahrnují celou paletu symptomů s různou závažností. Za nejčastější a nejběžnější projevy alergií můžeme považovat vodnatou rýmu, ucpaný nos, slzící a podrážděné oči. Na kůži se alergie projevuje nepříjemným svěděním, často se přidá i červená vyrážka, v horších případech také otoky. Alergie ale dokáže poznamenat i naše zažívání a způsobovat nepříjemné průjmy. Nejzávažnější projevy jako otok v oblasti krku, dušnost a rozsáhlé otoky až anafylaktický šok mohou být dokonce život ohrožující a vyžadují rychlou záchrannou pomoc.

Nejčastější alergie

Alergenem může být prakticky cokoliv. Některé věci ale mají výrazně vyšší alergenní potenciál a vyvolají přecitlivělou reakci imunity u mnoha lidí:

    • Pyly – Pylová sezóna přichází s prvními náznaky jara a končí až se samotným koncem podzimu. Naštěstí alergie na pyly bývají druhově specifické. Alergika tedy netrápí celou sezónu, ale v období, kdy kvete ta rostlina či strom, na který je konkrétně alergický.
    • Zvířecí alergeny – Kočky, psi i další zvířata jsou zdrojem alergenů. Alergizují šupinky jejich kůže, pot, sliny, slzy nebo i moč. Z toho důvodu nejsou pro alergika vhodní ani psí a kočičí naháči bez chlupů.
    • Potraviny – Potravinové alergie se často projeví zažívacími obtížemi. Není to ale nutné pravidlo. Symptomy mohou postihnout i kůži a dýchací cesty. Velmi často se potravinové alergie navíc překrývají s alergiemi na pyly.
    • Slunce – Sluneční alergie se typicky objeví na začátku jara. První slunečné dny vás vytáhnou z domů a bytů. Háček je ale v tom, že pokožka po zimě není na sluneční svit zvyklá. U lidí s dispozicí ke sluneční alergii pak zareaguje tak citlivě, že se vytvoří svědící alergická vyrážka.

Léčba alergií

I když jsou alergie častými a tedy i poměrně běžnými zdravotními potížemi, jejich podcenění má závažnější dopad, než by se mohlo zdát. Protože na pozadí alergií probíhá chronický zánět, může dojít u inhalačních alergií až k rozvoji chronického astma. Navíc alergické projevy jsou velmi obtěžující.

Alergik se v 1. řadě musí vyhýbat alergizujícím podnětům. Není-li to možné, projevy alergie potlačí léky proti alergii označovanými jako antihistaminika. U závažných alergií lékař může přistoupit k specifické imunoterapii. Při té pacientovi dávkuje alergen v malých množstvích, aby se imunita postupně “učila” na podnět reagovat adekvátně a nikoliv už přecitlivěle. 

 

Napsat komentář

Pobyt na zámku Loučeň

Romantický pobyt pro dva na zámku

Užijte si romantický pobyt na zámku pro dva.

Ráno snídaně do postele, romantická večeře při svíčkách, procházka zámeckým parkem a další...

Krásný zážitek, na který si rádi vzpomenete.

Zajímavé odkazy

Podnikejte se založenou živností

Wedding services

Internet na doma

Multitrans

Sirup z rakytníku

Kvalitní víno

Letecký simulátor F16

Trávníkový koberec

Zahradnictví Říčany

Prodej palivového dřeva Říčany

Prodej a rozvoz palivového dřeva Praha

Jantarový obojek proti klíšťatům

Výkopy s motorovým rýčem

Zážitková dovolená pro dva

Pobyty v ČR s rodinou

Rybářské revíry v ČR

Adrenalin a zážitek pro dva

Babiččina cukrárna v Rajhradě

Autoškola Grošek ve Vyškově

Myartego - eshop s vlasovou kosmetikou

Pobyty na koních

Nové články