Citrón je zástupce přírodní chemie

Snad všichni známe citrón jako ovoce, které je plné vitamínů. Ale věděli jste, že se dá využít i jinak, než ke konzumaci?

V domácnosti je to všestranný pomocník.

Podívejte se na některé z našich nabídek

Prádlo – všimli jste si, že vaše ručníky, prostěradla, ubrusy a vůbec tak nějak bílé prádlo přestává být bílé? Vymačkejte půl hrnku šťávy z citronu a přidejte ji do pračky společně s práškem na praní. Uvidíte, jak vám ho krásně vybělí.

Slamák – tak po zimě potřebuje údržbu kde co. Takový slamáček, který je pomocník proti sluníčku, si také zaslouží údržbu. Když ho ale vymácháte ve vodě, kde je vymačkaný citron, vrátíte mu pěkný šmrnc. Hlavně vymáchaný slamák nechte okapat a usušte ho ve stínu, ne na přímém slunci.

Hrr na moly – tak třeba ve Francii mají pěkný zvyk. Nikdy nevyhazují slupky od citrónů, dávají je do skříní. Díky nim mají své šatstvo chráněné před nezvanými hosty. Tato metoda se dá vylepšit ještě o hřebíček, tím mám na mysli samozřejmě koření. Když ho napícháte do citrónu, tak vytváří vcelku intenzivní vůni a ta odpuzuje hmyz.

Vodní kámen – není pro citrón žádný problém. Zatočí jak s vodním kamenem, tak usazeninami. Rozzáří kuchyňské i koupelnové vodovodní baterie, toaletní mísu, sprchu i dřez. Zkrátka stačí potřít zanesená místa a za chvíli budou jako nová.

Vyrábíte domácí karamel – tak dobrá zpráva pro vás. Do kastrůlku, než začnete rozpouštět cukr přidejte trošku citronové šťávy. Budete mít karamel krásně čirý.

Citrón bojuje s pachy a vyhrává.

Lednice – někdy se stává, že z lednice vychází nepříjemný zápach. Nemluvím teď o zkaženém jídle, ale o typickém pachu z lednice. Není nic jednoduššího, než do ní vložit půlku citrónu. Můžete klidně i se zapíchaným hřebíčkem v dužině. Pěkně pachy pohltí.

Prkénko – v kuchyni nepostradatelný pomocník. Ale všimli jste si jak například rychle nasaje vůni cibule, masa, česneku nebo jiných aromatických potravin. Když ho potřete citrónem a posypete solí a pak opláchnete v čisté vodě, máte nové prkénko.

Myčka – pokud dáte do místa na příbory čerstvou citrónovou kůru nebo vymačkáte půlku citrónu, budete mít nejen svěží myčku a po zápachu nebude ani stopa, ale také bude nádobí jako ze škatulky.

Boty – zde využijete sušenou citrónovou kůru. Večer ji vložíte do boty, nasaje vlhko, ale i pohltí pachy. Rázem máme voňavé boty.

Vonná miska – když vymačkáte citrón, tak kůru nevyhazujte, ale dejte ji do misky s vodou a dejte na teplé místo. V zimě je nejlepší jí nechat na topení. Jak se voda odpařuje, citrón bude pohlcovat pachy a místnost lehce provoní.

Zrcadlo – stačí do půllitru vody vymačkat citrón (4 lžíce). Omýt zrcadla a to vyčistí i mastnotu na skle. Dočistit můžete papírovou utěrkou.

Citrón rozzáří vaši kuchyň

Obklady – tak v kuchyni dostávají dost zabrat. Vymačkejte citrónovou šťávu na houbičku a otřete je. Nechte chvíli působit a pak hadříkem namočeným v teplé vodě je umyjte. Pěkně prokouknou.

Skvrny od kávy – leckdy nám připomínají na konvicích nebo hrnečkách, že jsme v nich měli lahodný nápoj, to platí i o čaji. Stačí na ně nanést citrón a máte opět čistý porcelán. To samé pak platí na varnou konvici.

Citrón a kosmetika

Stařecké skvrny – pigmentové skvrny nevypadají moc pěkně. Ale když si na ně dáte pár kapek citrónu a necháte tak 15 minut působit, pak opláchnete teplou vodou, skoro je neuvidíte. Skvrny zesvětlí a pleť se rozjasní.

Ztvrdlá kůže na patách – použijte citrón, na který jste nasypali trochu jedlé sody. Přejíždějte ztvrdlá místa a když se soda rozpustí, tak to ještě jednou zopakujte.Pak stačí jen nohy opláchnout a nakrémovat.

Ruce – ty dostávají zabrat při škrábání mrkve, řepy nebo i obyčejného škrábání brambor. Zápach od ryb je také hodně nepříjemný. Nejrychlejší úleva od nevzhledných skvrn je opět citrón. Promněte ho v ruce a opláchněte. Ruce krásně vyčistí a ještě provoní.

Kloktadlo – znáte ten hrozný zápach z česneku, cibule nebo i rybiček? Už se nemusíte obávat na někoho promluvit, víme jak odstranit nepříjemný dech. Máte v ruce zázrak. Vyčistěte si zuby, poté si ústa vypláchněte vodou s citrónem a mátou. Tahle směs dezinfikuje ústní dutinu a osvěží dech. Ale ještě si ústa vypláchněte čistou vodou, abyste neutralizovali kyselé prostředí.

No řekněte není to přírodní zázrak?

 

 

2 komentáře u „Citrón v domácnosti“

  1. ladaB napsal:

    Citron je dobrý na všechno, ale na zavápněnou konvici se mi osvědčil lépe ocet. Je to rychlovka.

  2. bobalka napsal:

    Je to zázrak a příroda nám nabízí spoustu takových zázraků jen se pořádně dívat a poslouchat.

Napsat komentář

Pobyt na zámku Loučeň

Romantický pobyt pro dva na zámku

Užijte si romantický pobyt na zámku pro dva.

Ráno snídaně do postele, romantická večeře při svíčkách, procházka zámeckým parkem a další...

Krásný zážitek, na který si rádi vzpomenete.

Zajímavé odkazy

Podnikejte se založenou živností

Wedding services

Internet na doma

Multitrans

Sirup z rakytníku

Kvalitní víno

Letecký simulátor F16

Trávníkový koberec

Zahradnictví Říčany

Prodej palivového dřeva Říčany

Prodej a rozvoz palivového dřeva Praha

Jantarový obojek proti klíšťatům

Výkopy s motorovým rýčem

Zážitková dovolená pro dva

Pobyty v ČR s rodinou

Rybářské revíry v ČR

Adrenalin a zážitek pro dva

Babiččina cukrárna v Rajhradě

Autoškola Grošek ve Vyškově

Myartego - eshop s vlasovou kosmetikou

Pobyty na koních

Nové články