Malá paneláková kuchyň nemusí být problém. Naplánujte si ji tak, aby měla vše, co potřebujete

Bydlíte v panelovém domě? Pak asi sami nejlépe tušíte, že nedostatek prostoru je v těchto bytech problémem číslo jedna. Zejména malá kuchyně v paneláku může být důvodem, proč je pro vás představa velkého rodinného oběda děsivá a proč máte neustále pocit, že se v kuchyni pořádně ani neotočíte. Přitom malý prostor nemusí být překážkou efektivní a dokonale vyladěné malé kuchyně, kde se vám bude vařit i stolovat jedna radost. Na co nesmíte zapomenout?

Úložné prostory

Bez efektivního plánování to nepůjde. Správně naplánovaná malá kuchyňská linka nenechá ani centimetr nevyužitý. Co to znamená? Horní skříňky by měly skutečně sahat až po strop a každý roh by měl být efektivně využitý díky prostorným rohovým skříňkám. Kuchyně do L proto bývá i v malých prostorech velmi dobrým nápadem. Pomůže, pokud dvířka skříněk nahradíte jen posuvnými roletkami, nebo některé necháte zcela bez dvířek. Opticky pomohou také světlé barvy a skleněné plochy.

Logické uspořádání

Snažte se prostor uspořádat tak, aby dával smysl. Lednice s mrazákem nebo úložný prostor pro potraviny by se měl nacházet blízko dveřím. Dále není vhodné varnou desku umisťovat do rohu, ani blízko dveřím nebo frekventovaným místům v kuchyni. Samozřejmě z těchto nároků musíte někdy slevit kvůli odpadu nebo přívodu plynu či elektřiny, ale snažte se dodržet maximum.

Kam se stolem?

Zvažte, zda máte v kuchyni prostor také pro jídelní stůl. Mnohdy se ukáže, že větší smysl dává umístit jej do obývacího pokoje, případně zvolit skládací variantu, která se dá uzpůsobit počtu hostů.

Nechte promluvit odborníky

Je iluzí myslet si, že plánování kuchyně zvládnete lépe než profesionál, který se tomu věnuje každý den v práci a zná všechny tipy a triky. Proto se vždy obraťte na odborníky a nechte si zpracovat návrh kuchyně. Nejen malé kuchyně umí perfektně firma Gabon. Inspirujte se jejich návrhy.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Nové články