Nenechte si menopauzou zničit kosti

Menopauza je významnou změnou pro tělo každé ženy, působí na řadu fyziologických procesů. Může být také rizikovým faktorem osteoporózy, dbejte proto na prevenci a řešte včas případnou léčbu.

Proč dochází k řídnutí kostí?

S příchodem menopauzy ukončují vaječníky svou funkci, a tak dochází ke snižování produkce estrogenu, což vede k rozpadu kostních buněk. Kosti se tak stávají mnohem křehčími a náchylnějšími ke zlomeninám. Během svého života ztratí ženy zhruba polovinu kostní houbovité tkáně, která zajišťuje kostem pevnost. K většině ztrát dochází právě v prvních deseti letech po příchodu menopauzy. Je proto důležité se na toto období připravit.

Prevence osteoporózy

Ve vyšším věku je vhodné zvýšit příjem vápníku, doporučená dávka pro dospělého staršího 50 let je 1200 až 1500 mg vápníku, při čemž by jednotlivá dávka neměla překročit 500 mg. Nejlepším zdrojem pro organismus je vápník v potravě, především tedy mléčné výrobky. Pro správně vstřebávání vápníku je důležitý také vitamin D. Postupem času dochází ke snižování počtu receptorů pro vitamin D, není proto reálné získat dostatečné množství během slunných měsíců.

A tak je vhodné přistoupit k suplementaci vitaminu pomocí speciálních přípravků. Další důležitou složkou je vitamin K, který podporuje mineralizaci kostí a jeho význam v prevenci osteoporózy je tak také velmi značný. Neměli byste opomíjet pravidelný přiměřený pohyb, který zabraňuje rozvoji osteoporózy. Důležité je také snažit se předejít možným pádům a eliminovat jeho rizikové faktory.

Hormonální léčba

Možným řešením pro postmenopauzální osteoporózu jsou léčiva s obsahem estrogenů. Tyto léky díky svému složení pomohou proti všem projevům menopauzy, mezi nežádoucí účinky však patří zvýšené tromboembolické riziko, mírně zvýšené riziko rakoviny prsu a dělohy a podobně. K této léčbě se lékař může přiklonit až po zvážení všech možných kontraindikací, přínosů a také rizik. Hormonální léčba je však jednoduchým a účinným řešením při osteoporóze.

S menopauzou nevyhnutelně přichází také určité zdravotní komplikace, jestliže ale budete věnovat pozornost prevenci, vašim kostem pak nehrozí žádné větší riziko.

Další zajímavé články nejen o zdraví najdete na magazínu zdraví Atlas zdraví.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Nové články