Vůně svařeného vína, punče, klobás a k tomu nádherné koledy.

Jde se do finále, zanedlouho začne opět ten vánoční shon plný nákupů, pečení cukroví, trhů atd. Zastavte se chvíli a jeďte se podívat na nějaký z vánočních trhů. Jsou snad v každém městě, ale zkuste navštívit některé z těchto míst. Jen tak si odpočinout, projít se a kochat.

Praha – od 24.11 až do konce roku
Největší budou tradičně na Staroměstském a Václavském náměstí. Další budou na náměstí Republiky, Tylovo náměstí, Pražském hradě, náměstí Jiřího z Poděbrad a Výstavišti. Samozřejmě zde najdeme spoustu stánků s pestrou nabídkou na různé dárky a dekorace. Občerstvení a lahodné teplé nápoje nebudou chybět.

Český Krumlov – od 1.12. -6.1.
Trhy se zde zahájí rozsvícením vánočního stromu. Kromě stánků zde bude také mikulášská nabídka, zpívání u stromku, bude zde Ježíšova pošta, živý betlém, medvědí Vánoce, příchod tří králů. Různé doprovodné koncerty nebo pouliční divadla. Na zdejších trzích bude možno k zakoupení mimo řemeslných výrobků i ryby.

Hrad Loket – 9.-10.12.
Co nás čeká zde? České vánoční zvyklosti, různé stánky, ale nahlédnout můžete i do hradní expozice. Uvidíte zde stará řemesla a zvyky, které se vážou k regionu Krušných hor a Poohří. I vy sami si zde bude moci udělat slaměné ozdoby nebo vonné františky. Děti mohou zdobit perníčky. Nebude chybět pouliční divadlo, flašinetář, dudácká kapela, koledy atd.

Křivoklát – 9.-10.12. a 16.-17.12.
Prostory dolního nádvoří a uvnitř dolního hradu – v purkrabství a v bývalém pivovaru ožijí velkým řemeslnickým jarmarkem. Budou tu k vidění řemeslníci při své práci – košíkáři, pekaři, kováři, svíčkaři, hrnčíři atd. Dětská očka mohou spatřit ve věži Huderka Ježíškovu hradní poštovnu a řetěz splněných přání. Budou zde pro děti i dílničky, tak si budou moci leccos vytvořit. A bez kejklířů a divadelníků by se to rozhodně neobešlo.

Olomouc – 23.11.-24.12.
Zdejší trhy nabízí jako jediné v České republice originální norimberská vína a punče. Přímo v historickém centru bude divadlo pro malé i velké diváky, představení adventních zvyků a také dobové atrakce. Vyřezávaný betlém, zpívání koled a klasické stánky.

A jak je to u sousedů?

Drážďany – 29.11.-24.12.
Nejstarší německý trh, drážďanský Striezelmarkt. Představte si, že letos bude již po 583 x. Samozřejmě zde budou ještě další. Ochutnáte jejich tradiční vánoční pečivo. A také 2.12. se zde společně oslaví 24. štólová slavnost, na kterou se sjíždí lidé z celého světa.

Norimberk – 1.12.-24.12.
Hlavní náměstí je obklopené nádhernými stavbami, mezi nimiž vyniká slavný mariánský chrám Frauenkirche. Postavil ho v 50.letech 14.století Karel IV. Bude zde nejméně 200 stánků, proto také tyto trhy patří mezi největší v Německu. Projde tady zhruba 2 milióny návštěvníků.

Vídeň – 12.11.-24.12. 
Je zde vícero trhů, ale největší bude před městkou radnicí. Každý večer tu budou předvádět trumpetisté své umění. Po celém Rakousku na různých místech budou atrakce, ohnivé show, koncerty a spoustu stánků.

Tak to je jen malá ochutnávka. U nás to nejspíš dopadne tak, že příští týden pojedeme do našeho města a uděláme si příjemnou procházku. Ale kdo ví, třeba se nějaký z tipů bude hodit.

Hezký předvánoční čas.

 

2 komentáře u „Pát tipů na vánoční trhy“

  1. ladaB napsal:

    Nakonec jsem nejela ani tam, mladí se nevypravili …nebyli ani v Praze na Staromáku ….

  2. ladaB napsal:

    Možná se podívám na Výstaviště s mladými, ještě nevím, nejsem moc ráda tam, kde je moc lidí. Dřív tomu tak nebylo, to jsem ještě mohla chodit normálně. Teď se cítím být trochu ohrožena tím, že jsem “snadno napadnutelná” a nemohla bych utéct nebo se bránit. Vánoční shon neuznávám, dárky už jsou doma, jen zbývá to pečení a díky Petře zde, to zvládnu i s dia cukrovím. Jednalo by se jen o zážitek z vánoční atmosféry :-).

Napsat komentář

Nové články