Odkazy

Internet na doma

Svatba v kostele

Sirup z rakytníku

Pobyty na zámku

Magazín o zdraví

Kvalitní víno

Pobyty v ČR s rodinou

Rybářské revíry v ČR

Adrenalin a zážitek pro dva

Babiččina cukrárna v Rajhradě

Autoškola Grošek ve Vyškově

Svatební obřad na zámku

Myartego - eshop s vlasovou kosmetikou

Pobyty na koních

Domov a bydlení

 

Únor bílý, pole sílí – stará pranostika.

Moderní počasí se na to tváří úplně jinak. Jednou teplo, pak mráz, za chvíli prší a do rána závěje sněhu – takže těžko říci jak bude další trend pokračovat.

Ovšem co se nemění je údržba zahrádky a pro tu opravdu můžete něco udělat. Pokud není teplota pod bodem mrazu, tak můžete se podívat na stromky a keříky. Je totiž vhodná doba na jejich kontrolu a pravidelné seříznutí.

Samozřejmě pokud hrozí silnější mrazy, tak raději s řezem počkáme. Kůra by totiž pod tlakem mrazu a nůžek mohla prasknout a tím by se vytvořila vstupní brána pro houbové infekce, což by bylo velmi špatné.

V zimě se raději vyhneme peckovinám – broskvoně, slivoně, třešně, višně, meruňky by nám nepoděkovaly a ještě se obloukem můžeme vyhnout i ořešákům a mandloním, pokud budeme chtít ještě nějakou úrodu.

S řezem vinné révy začínáme asi tak v polovině února, ovšem platí to samé, jak je uvedeno výše. Nesmí být mrazy, jinak hrozí, že konce ustříhnutých výhonků promrznou a to až k prvním pupenům, ty pak nemusí vůbec vyrašit. Jinak se prostříhává tak brzo z důvodu toho, že míza v révě začíná proudit velmi brzy a při pozdějším řezu by už z řezných ploch vytékala.
To by nebylo dobré pro keře, které by tímto ztrácely značnou část stavebních látek pro jejich zdravý růst. Takže jakmile nebudou mrazy, jdeme směle odstranit odrozené, suché, slabé nebo mechanicky poškozené výhonky.

Angrešt a josta také chtějí a potřebují omladit. Budou vitálnější a také vám za odměnu poskytnou větší úrodu. Odstraníme větvičky, které vám službu dělaly 5 a více let.

Rybíz pěstujeme jako keř nebo stromek. Díky prostříhání rybíz omladíme a případně prosvětlíme korunu. Bude pak pro něj snazší nést na svých větvičkách bohatou úrodu.

A jak se začne takto pracovat, znamená to, že za chvíli bude jaro, ovšem to nás čeká ještě hodně příprav.

 

8 komentářů na „Stromky a keře čeká údržba“

 1. rojak napsal:

  Tak jsme se kapánek unáhlili, protože zima to ještě nevzdala a znovu vystrčila růžky. Hlavně, že už jsem si schoval zimní věci. 😕

 2. rojak napsal:

  Zima už pomalu končí tak je třeba se připravit na údržbu zahrady a jejího okolí.

 3. bobalka napsal:

  Letos se u nás prořezávat nebude. Manžel je v lázních a tak nemá kdo, Doženeme to příští rok.

 4. Vera napsal:

  Prořezávám stromky každý rok, ale žádný odborník na to nejsem. Vždycky to nějak dopadne.

 5. rojak napsal:

  Nám se na zahradě stromům nějak nedaří. Vždy je napadne nějaká plíseň, přestanou rodit a musí se zlikvidovat.

 6. ladaB napsal:

  Jo jo, každý se těší už na opravdové jaro, aby mohl dělat práce na zahrádce …., ten první zápal každého chytí, časem zjistí, že ta tráva nějak rychle roste a musí se zase a zase sekat, ach jo 🙂 …., jednou si švagr sám prořezal sám dva stromky – jako na zkoušku …, moc se mu to nepovedlo a tak to zkoušel další rok dál, to, co mu pak narostlo – se hned tak nevidí :-)….Soused zase prořezával meruňku tak dlouho, až ji nakonec vykopal … viděli jsme to přes plot, furt pižlal a pižlal a během asi tří let strom zmizel … teď tam má malou vrbičku :-).

 7. matylda napsal:

  Tak to já se už nemůžu dočkat, až se do práce na zahradě pustím. Letos si zkusím i ty stromky prořezat – aspoň ty menší, na ty vzrostlé si někoho pozvu 🙂

 8. ladaB napsal:

  U nás tato práce nehrozí, nějak není co prořezávat. Tři stromky zašly a máme vlastně jen velkou třešeň a jednu broskvičku starší, i když ne velkou a tam nějaký malý zásah bude. Jinak máme dva nové stromečky, které to ještě nepotřebují.

Napsat komentář

 

Zážitkové menu


Vyhlášený šéfkuchař Ondra Slanina zde pro vás vytvoří delikatesní menu, které bude pro vás skvělým zážitkem.

Rubriky