Vyplatí se používat virtuální sídlo společnosti?

Obchodní zákoník uvádí, že každá fyzická i právnická osoba musí mít v době založení své živnosti sídlo svého podnikání. Některé živnosti ke svému podnikání nutně nepotřebují kanceláře, může se jednat převážně o účetní nebo třeba programátory, zkrátka osoby, které si svoji práci udělají doma nebo třeba v kavárně. Možností je mnoho a je pro ně zbytečné platit měsíčně tisíce korun za kancelář, kterou nevyužijí.

Snadnou alternativou, jak tuto komplikaci vyřešit je sídlo společnosti nasměrovat na adresu trvalého bydliště. Jestliže k této alternativě nechcete přistoupit a rádi byste si zachovali své soukromí, můžete zvolit virtuální sídlo společnosti.

Jak vybrat vhodné virtuální sídlo?

Prostor

Pokud vybíráte virtuální sídlo, neměli byste hledat pouze lokalitu, kde bude společnost uvedena, ale také možnost fungovat v tomto prostoru. Můžete si pozvat klienta na schůzku nebo zde řešit se společníky změny ve vaší společnosti.

Nabízené služby

Součástí by také měla být poštovní schránka. Jestliže máte virtuální sídlo ve velkém městě, ale sami bydlíte někde na vesnici několik kilometrů od centra, je pochopitelné, že prostory nebude navštěvovat denně.

Jednak by se vám to finančně nevyplatilo, ale také by to postrádalo efekt, to můžete jezdit rovnou do kanceláře. Je tak důležité mít součástí služby i osobu, která vám bude vybírat poštu a informovat vás. Případně můžete pověřenou osobu požádat, aby vám poštu otevřela a naskenovala.

Cena při výběru virtuálního sídla hraje roli pouze omezeně. Vyberte si více sídel uprostřed Prahy, a neohlížejte se pouze na cenu, kterou budete měsíčně platit na nájem. Porovnávejte i nabízené služby, tím můžete efektivně vybrat vhodné místo.

Někdy se může stát, že součástí smlouvy, kterou na začátku podepisujete je dodatek, že měsíční částka je pouze za čistý nájem prostoru. Nejedná se však o vedlejší poplatky – třeba právě za poštovní schránku. Stejně tak nízká cena za pronájem se často může odrazit v časovém intervalu, na který se upíšete virtuální sídlo využívat.

Výhody virtuálního sídla

  • Prestižní lokalita – pokud si vyberete virtuální sídla v Praze, dostanete při pohledu na informace o společnosti prestiž. Máte sídlo v centru hlavního města, což je efektivní a zajímavé.
  • Soukromí – jak již bylo zmíněno, s virtuálním sídlem společnosti zůstane vaše adresa a váš osobní život stranou toho podnikatelského.
  • Finanční stránka – při nájmu kanceláře zaplatíte několik desítek tisíc, obzvláště pokud hledáte kanceláře ve větších městech. Na druhou stranu virtuální sídla bývají nabízena za mnohem nižší částky.
  • Vybavení prostor – součástí dobrého virtuálního sídla je možnost využít nejen zasedací prostory, ale také kuchyňku, abyste svému klientovi nebo společníkovi při schůzce mohli nabídnout drobné občerstvení.

Nevýhody virtuálního sídla

  • Více společností – nevýhodou virtuálního sídla je skutečnost, že na jedné adrese může působit třeba sto společností. Tím se pro některé klienty může společnost stát méně důvěrnou.
  • Prostory kanceláře – virtuální sídla často sídlí ve velkých kancelářských budovách. Stává se tak, že během dopoledních hodin nemůžete využít zasedací prostory, zkrátka proto, že jsou obsazeny. Své schůzky tak musíte odkládat na až na odpolední hodiny. V některých virtuálních sídlech je ještě podmínkou, že své schůzky musíte dopředu nahlásit, aby pro vás zasedací místnosti nebo jiné prostory byly rezervovány.

Zdroj fotografií: pixabay.com

Napsat komentář

Nové články