Bylinka známá pod názvem Aloe vera

Výskyt: je to pokojová rostlina, takže převážně v našich domovech

Co z ní užíváme: její listy ukrývají dužinu a to je právě ten léčivý poklad

Sběr: prakticky po celý rok, pokud se budeme o ni hezky starat

Jaké choroby se jí zaleknou: drobné poranění kůže, štípance, popáleniny, ekzémy a další

Největší síla spočívá v jejích listech. Obsahují totiž aloin a čirou gelovitou tekutinu, které má zklidňující a hydratující účinky. Tento léčivý gel není jen tak obyčejný. Má v sobě ukrytý poklad v podobě minerálů, vitamínů, enzymů, aminokyselin a cukrů. Mimo toho obsahuje lignin, který právě proniká co nejhlouběji do pokožky a tam napomáhá k rychlejšímu hojení menších poranění.

Aloe zatočí i se záněty

Léčivý gel má protizánětlivé účinky, tudíž umí skvěle likvidovat bakterie, viry a dokonce i některé druhy kožních plísní. Což má obrovskou výhodu při léčbě lupenky, akné, ale i některé kožní ekzémy se před ním třesou. Někdo doporučuje i nanesení gelu do rány po vytrženém zubu, protože rychleji hojí dáseň. Tak to jsem zatím nezkoušela, ale dobrá rada se nikdy neztratí.

Výborná je i jako nápoj

Tedy přesněji její šťáva. Detoxikuje střeva a neutralizuje nadměrnou žaludeční kyselost. Pomáhá jak při zácpě, tak průjmech. Zapomeňte na údajné džusy s kousky aloe, které jsou plné cukru. Zde se jedná o vylisovanou šťávu.

Je hned po ruce

Pokud jsou nějaké problémy nebo úraz, víme, že ji máme doma hned na dosah. Je ukrojíme list, podélně rozkrojíme a přiložíme na postižené místo. Takto se osvědčila i na léčbu hemoroidů. Zde provádíme léčbu upraveným gelem.

Rozřízneme list a necháme vyschnout. Pak lžičkou nabereme gel z dužiny a smícháme s 50 ml kokosového oleje. Ten musíme ale nejprve rozpustit ve vodní lázni. Promícháme a uchováváme v chladu. Pravidelně pak potíráme postižené místo.

Pleťová voda poslouží na čištění pleti

Suroviny:
160 ml čiré Alpy
3 listy Aloe
160 ml destilované vody
1 kávová lžička jablečného octa nebo citrónové šťávy

Postup:
Vezmeme zavařovací sklenici, dáme do ní nakrájené listy aloe a zalijeme Alpou. Tyčovým mixérem pěkně rozmixujeme a sklenici uzavřeme. Necháme tak 3 týdny v temnu. Poté přecedíme, nejlépe přes plátýnko, zalijeme destilovanou vodou a přidáme ocet nebo šťávu. Promícháme a ještě jednou přecedíme. Máme připravenou pleťovou vodu na čištění obličeje, ale i drobných ranek.

Jeden komentář u “Aloe pravá”

  1. ladaB napsal:

    Aloe urychluje hojení, ale obsahuje i toxické látky a nedoporučuje se při křečových žilách.
    Jeden soused v ulici ji má na zahrádce, velkou – v průměru určitě přes metr.

Napsat komentář

Nové články