Všichni se určitě shodneme, že život není vždy peříčko. Každý den čelíme různým nepříjemnostem, máme povinnosti a starosti, do toho potkáváme lidi s výjimečnou schopností kazit ostatním náladu. Komu bylo do zpěvu? Často nás zaplaví stres a spousta negativních myšlenek.

Negativní myšlenky tvoří ideální prostředí pro vznik dalších, nálada se horší, přestává se nám dařit. Na to přicházejí další a další negativní myšlenky. Je to takový začarovaný kruh. Dá se z něho dostat ven?

Sepsala jsem čtyři techniky, které vám pomohou být šťastnějšími a úspěšnějšími.

1. Ve zdravém těle zdravý duch

Tělo a duše se vzájemně ovlivňují. Zamyslete se, jestli své tělo náhodou zbytečně nedevastujete.

Možná spíte přes týden jen pár hodin, odpoledne jste unavení a nejste schopni nic vymyslet. Deficit doháníte o víkendu spaním až do oběda. Poznáváte se? Pak byste měli na sobě zapracovat. Nedostatkem spánku si škodíme, s příliš dlouhým spaním je to podobné. Dopřávejte si pravidelný a kvalitní odpočinek, tělo vám bude vděčno.

Neméně důležité je správná výživa. Sestavte si pestrý jídelníček, jezte hodně ovoce a zeleniny. Nezapomínejte ani na pitný režim!

V neposlední řadě byste se měli pravidelně hýbat. Možností je spousta. Prospěje vám i obyčejná procházka.

2. Pryč s negativními myšlenkami!

Věřte nevěřte, negativní myšlenky můžeme z hlavy sami vyhnat. Není to složité. Jakmile se nějaká objeví, soustřeďte se okamžitě na něco pěkného. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Obdivujte modrou oblohu nebo třeba rozkvetlý keř. Nestyďte se obdiv projevit nahlas. Negativním myšlenkám se radost nelíbí, raději rychle odejdou k někomu zachmuřenému.

Přidejte k obdivování úsměv. Já sama si bez starostí i několikrát vesele povyskočím, přestože na okolí musím působit trochu jako blázen. Projevem radosti zvednete náladu sobě i ostatním. To se vyplatí, nemyslíte?

3. Vyhýbejte se špatným zprávám před spaním a po probuzení!

To, že se televizní noviny vysílají večer, má svoji logiku. Mohou se v nich sdělovat události celého dne, navíc už lidé bývají doma. Chodit spát s myšlenkami o nepořádku v politice a dalším únosu dítěte ovšem není ideální.

Ráno má spousta lidí ve zvyku číst noviny, ať už tištěné nebo internetové. Záplava špatných zpráv je už po ránu negativně naladí. Jak potom mají zvládnout náročný den?Nesledujte ráno a večer zprávy, nebrouzdejte po zpravodajských serverech. Zkuste si raději číst nějakou příjemnou beletrii, psát deník nebo si s blízkými vyprávět zážitky. Spát budete chodit uvolněni, budou se vám zdát hezké sny a nový den začnete s úsměvem.

4. Směřujte ke svým cílům!

Kdo životem jen tak proplouvá, nebude nikdy šťastný jako člověk, který ví, čeho chce dosáhnout. I ten nejmenší krůček kupředu totiž dokáže potěšit a povzbudit. Stanovené cíle si nenechávejte pro sebe. Řekněte je ostatním nebo je sdílejte prostřednictvím internetu. Budete se pak o jejich dosažení snažit mnohem svědomitěji. Plánujte si den, obzvlášť máte-li ve zvyku prokrastinovat.

Pomoci vám může sešit nebo mobil. Kreativním duším určitě doporučuji první variantu. Zapisujte si své vytoužené cíle, zaznamenávejte pokroky. Vyhrajte si s barvičkami a ilustracemi. Jediná vzpomínka na takový sešit vám vykouzlí na tváří úsměv.

Komu tvoření není úplně blízké, může zkusit nějakou mobilní aplikaci. Já jsem si oblíbila dvě. Aplikace Mé cíle, návyky a předsevzetí funguje na principu diáře. Určitě máte nějaké činnosti, které byste měli dělat pravidelně, ale s oblibou na ně zapomínáte nebo je odkládáte na neurčito. Aplikace vám je ve vámi nastavených intervalech vždy ráda připomene.

Druhá z oblíbených aplikací se jmenuje 21 Days effect. Ta je vhodná, jestliže máte něco plnit každý den. Máte například problém s dodržováním pitného režimu? Zadáte si do aplikace, že musíte každý den vypít alespoň dva litry vody. Mobil se vás pak po dobu dvaceti jedna dní bude ptát, zda jste je skutečně vypili. Za splnění vás ocení smajlíkem, v opačném případě vám oznámí, že jste úkol nesplnili a nabídne vám tří týdenní výzvu zkusit znovu.

Proč to vlastně dělá? Jestliže vydržíte určitou činnost bez podvádění dělat tři týdny každý den, stane se pro vás rituálem. Čili když si skutečně dvacet jedna dní budete hlídat, abyste vypili alespoň dva litry, zvyknete si na to a dále už budete pitný režim dodržovat automaticky.

Z dalších aplikací zmíním například Happify a Onceaday, je jich ale celá řada, stačí hledat. Věřím, že najdete tu pravou, která vám bude vyhovovat.

Dobré nálady není nikdy dost. Proto na nic nečekejte a začněte zmiňované techniky dodržovat už dnes. Žijeme přeci jen jednou, musíme si to pořádně užít.

(Karolína Klosová, www.kajinblog.cz)

4 komentáře na „Čtyři techniky, jak si udržet pozitivní myšlení“

 1. rojak napsal:

  Je jeden citát ,,Pozitivní myšlení samo nestačí k tomu, abychom byli úspěšní. Teprve s akcí docílíme výsledků.” A proto mysli pozitivně a pozitivní věci se začnou odehrávat i ve tvém životě.

 2. Vera napsal:

  Mám pár kamarádek s negativním myšlením, pořád se jim něco nelíbí. Když jsem s nimi, tak mě úplně vysají.

 3. Vera napsal:

  Bez cíle by mě život nebavil. Bydlíme v baráku, tak si vždycky řeknu, že např. nabarvím lavičku a už se těším, jak bude hezky vypadat.
  Když si úkol splním, tak je to pohodička nad udělanou prací. To mě moc těší.
  Dnes začalo svítit sluníčko, tak mám takovou větší pohodu.
  Zahřeje mě na duši i to, když náš pes Max sedí na sluníčku a vyhřívá si kožíšek. To se k němu vždycky přitulím a povídám si s ním.

 4. ladaB napsal:

  Se všemi body souhlasím, a život si užívám, jak to jde. Snažím se mít dobrou náladu a NIKDO mi ji nezkazí, i když se také najdou tací, co by mi ji rádi zkazili. To je vždycky v duchu pošlu kamsi a myslím si svoje. To je myslím, to nejlepší, vyhnu se tak nemístným poznámkám. Nerada se dohaduji půl hodiny o ničem ….

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Sirup z rakytníku je plný vitamínu C
Magazín o zdraví vám poradí
Rybářská dovolená v Jižních Čechách
Kvalitní víno pro slavnostní příležitost

Pro vaše miláčky

beran-caskrmeni-5199439472-2016-04-19-250x250-b.jpg

Hledal jsem a tak zde vidím

Rubriky

Nové články