Jak nastavit správný pitný režim sportovce aneb Kdy už nestačí čistá voda

Pitný režim je důležitý – ať už sportujete či nikoliv. U sportovců, kteří trénují každý den, však hraje roli i skladba pitného režimu. Namáhaný organismus totiž přichází nejen o tekutiny, ale i další důležité prvky. K jejich doplnění slouží speciální nápoje určené pro sportovce.

Fyzická zátěž zvyšuje ztráty tělesných tekutin a minerálů. Za pouhých třicet minut intenzivní činnosti tělo vyloučí až jeden litr tekutin. Správná volba nápoje tělu doplní nejen všechny potřebné látky, ale navíc podpoří sportovní výkon.

Pitný režim ovlivňuje výkonnost i zdraví sportovce

Nedostatek tekutin v těle snižuje výkon tím, že zvyšuje tepovou frekvenci a vede k dehydrataci. Při delším trvání způsobuje únavu, křeče a bolesti hlavy. Pitný režim je třeba nastavit tak, aby k pocitu žízně nedošlo při tréninku ani po něm.

Odborníci radí zhruba dvě hodiny před tréninkem doplnit 0,5 až 0,8 litru tekutin a dalších 0,3 litru půl hodiny před cvičením s ohledem na pohlaví, výšku, váhu a zkušenosti. Při samotném výkonu je doporučeno pít průběžně 0,1 až 0,15 litrů každých 10 až 15 minut. Po skončení výkonu by sportovec neměl pociťovat silnou žízeň.

Proč pít speciální sportovní nápoje

Při méně intenzivní činnosti sportovci stačí obyčejná pitná voda. Při náročném tréninku však tělo přichází o větší množství minerálů, zejména o sodík, draslík a hořčík. K doplnění tekutin se proto více hodí sportovní nápoje obohacené o tyto minerály a další důležité stopové prvky.

Nedostatek minerálů vede k vyčerpání, a navíc zpomaluje následnou regeneraci. U aktivit trvajících hodinu a déle by sportovní nápoj měl navíc obsahovat sacharidy. Například elektrolytový nápoj H24® Hydrate splňuje vysoké nároky sportovců. Obsahuje vitaminy i minerály a je vhodný jak před, tak i při a po tréninku pro důkladnou hydrataci. Objednávku lze učinit prostřednictvím některého z distributorů Herbalife Nutrition.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com / Olichel

Napsat komentář

Nové články