Jdeme poprvé do školky.

Léto je v plném proudu a začátkem září nastane v několika domácnostech velká změna. Některé z dětí nastoupí poprvé do školky. Z domácího prostředí přijdou na cizí místo, do kolektivu zatím neznámých lidí. Je dobré dítě na tuto změnu připravit a pomoci mu překonat případné nesnáze.

Děti se mají již od začátku do školky těšit, tato situace nesmí být pro ně stresujícím prvkem. Jelikož nám plně věří, tak musíme i s touto důvěrou pracovat. V trpělivosti jim vysvětlit na co se mají těšit. Výhodou je se podívat, zdali nemají školky ve vašem okolí tak zvaný den otevřených dveří. Tato akce dává skutečně smysl, kdy si můžete udělat takovou rodinnou exkurzi a jít se podívat, jaké hračky ve školce mají, kde budou mít přichystané jídlo a postýlku. Také je dobré se zajít podívat do prostorů školky na hřiště, kde bývá plné vybavení s prolézačkami, které děti již znají z městských hřišť.

Dále je třeba děti učit samostatnosti a pomalu je zvykat, že nebudou s vámi celý den. To jim pak pomůže překlenout čas ve školce. Žádný rodič není nadšený z toho, když mu jeho ratolest provede scénu, že bez vás tady prostě nebude a to pokud možno ihned po vstupu do dveří. Tak samozřejmě mohou se dostavit i slzičky, ale tak vy jako rodič to dlouho neprotahujte a neplánujte dlouhé loučení nebo přemlouvání. Zároveň je nesmíte odbývat, aby si nemyslely, že už je nechcete, tak jste si je sem odložily. Je třeba jim vysvětlit proč zde jsou, co tu budou dělat a proč je to pro ně důležité. Také zdůraznit, jak jste na ně patřičně hrdí. Neslibujte žádné odměny za to, že nebudou dělat případné scény. Děti jsou velmi učenlivé a takový přístup nejen, že by se vám později nevyplatil, ale také by si na to velmi rychle zvykly.

Pokud se blíží den nástupu do Mateřské školky, děti by již měly samostatně jíst, obléknout se, umýt si ruce, dojít si na toaletu, zkrátka základní věci, které pak paní učitelce usnadní práci. Přece jenom těch drobátek tam má hned několik a pak by se ani pořádně nedostaly na vycházku, kdyby se měla věnovat každému zvlášť.

Pokud víte, že jsou děti na vás hodně fixované, můžete sobě i jim pomoci tím, že je začnete vodit do školky jen na pár hodin, než si plně zvyknou na režim.

Komunikace s paní učitelkou je velmi důležitá. Je dobré jí informovat o problémech, nemocech a případně jiných věcech, o kterých by měla vědět. Pomůže to pak v budování vztahu mezi ní a dětmi. Nezapomeňte, že její práce není nijak snadná. Musí nejen vymyslet zajímavý program pro děti, být tady pro všechny prcky a ještě mít oči všude, aby se někdo neztratil nebo nezranil.

Správnou přípravou vše hravě zvládnete.

 

 

Jeden komentář u “Jak připravit dítě do školky”

  1. ladaB napsal:

    Naše holky chodily napřed na zvykání na dvě hodiny – asi týden, pak se to prodloužilo na čtyři hodiny. Docela rychle si zvykly a chodily rády. Ta větší půjde po prázdninách už do druhé třídy, ta menší má ještě čas. Teď nastalo období výletů a to se jim pochopitelně líbí ještě víc.

Napsat komentář

 

Zážitkové menu


Vyhlášený šéfkuchař Ondra Slanina zde pro vás vytvoří delikatesní menu, které bude pro vás skvělým zážitkem.

Rubriky