Klimatické změny zasáhnou i vás. Dá se tomu ještě zabránit?

I když se stále bezpochyby najde dost těch, kdo budou vědecké závěry zpochybňovat a relativizovat, je třeba si přiznat, že klimatické změny jsou realita. Na vině je především člověk a jeho touha žít stále ve větším blahobytu a spotřebovávat stále více a více přírodních zdrojů. Planeta ale přestává těmto nárokům stačit. A dává to poměrně významně najevo – je to právě stoupající průměrná globální teplota a stále častější extrémy počasí a měnící se ekosystémy nebo ubývání rostlinných a živočišných druhů. To jsou jen některé vybrané důsledky změny klimatu, ale je jich mnohem více. Máme ještě čas zabránit katastrofě?

Problematika spalování fosilních paliv

Po dlouhou dobu byl celý systém v rovnováze, vše se změnilo ve chvíli, kdy lidé začali ve velké spalovat fosilní paliva. Do atmosféry se tak začaly vypouštět bezprecedentní emise CO2, které vedou k tzv. skleníkovému efektu. Nad zemí se tak vytvoří jakási poklice, která ve výsledku směřuje k oteplování planety.

Oteplení o jeden stupeň může znamenat katastrofu

Život na zemi je skutečně křehký a funguje jen díky dokonalé souhře mnoha různých faktorů. Stačí, aby byl jen jediný z nich narušený, a vše se může začít hroutit. Podle údajů vědců se od 19. století Země oteplila o přibližně 1,1°C. Nyní se řeší, co bude znamenat další oteplování, které už aktuálně probíhá. Možná vám to zní jako nic, ale skutečnost je taková, že i půl stupně může představovat nevratné změny. Další oteplení vystaví miliony lidí na celém světě nebezpečí úmorných veder, nedostatku vody a extrémním změnám počasí. Kvůli klimatickým změnám se zničí celé ekosystémy, které obsahují tisíce živočišných i rostlinných druhů. Vše zmíněné bude mít přímý a reálný dopad na lidi – na úrodu, na zásoby vody, na běžný každodenní život.

U nás je všechno v pořádku?

Klimatické změny v ČR možná ještě necítíme na vlastní kůži, ale co není dnes, může být klidně zítra. Je proto potřeba planetu chránit – a každý musíte začít sám u sebe. Společnost E.ON se snaží k ochraně planety přispět tak, že pořádá ekologickou soutěž E.ON Energy Globe, která se a zaměřuje na ochranu přírody, hledá, hodnotí a podporuje inovativní projekty pro tuto oblast. Zapojit se můžete i vy!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Nové články