Potraviny, které působí jako přírodní antibiotikum, zatočí s každým nachlazením

Pěkně prohřejí tělo a poradí si s nejedním neduhem v našem těle. Používáme je převážně v kuchyni při vaření, ale svoji úlohu bezvadně splní i v jiné podobě.  Například čaj z některých bylin a zeleniny je vynikající. Mezi nejpřednější na žebříčku patří.

Zázvor

Přepadly vás bolesti v krku a těžké polykání? Na nic nečekejte a udělejte si rychlý čaj.
Zázvorový kořen se dá dnes zakoupit v každém obchodě. Tak stačí ho pěkně oškrábat, nastrouhat na jemném struhadle a zalít horkou vodou. Nechat vylouhovat. Můžete přidat šťávu z citronu a osladit medem. Pokud vám nevadí štiplavá chuť zázvoru, tak nemusíme ani cedit. Pijte ho vždy teplý.
Čaj si můžete uvařit jako prevenci, tím rozhodně nic nezkazíte.

Chilli papričky

Jejich kouzlo spočívá v takzvaném kapsaicinu, tato látka dokáže doslova divy, hlavně tišit bolest. Dále brání vzniku krevních sraženin. Dokonce je prokázáno, že v místech, kde se pěstují, tak mají lidé mnohem méně srdečních onemocnění. Kapsaicin působí jako antioxidant, tak dokáže pěkně zatočit s rýmou nebo celkově i s chronickým zánětem dutin.

Chilli papričky s obsahem vitaminu A, B, a C, draslíku železa a vápníku jsou zdraví prospěšné. Nemusí se jich obávat ani diabetici. Vláknina, kterou obsahují zpomaluje vstřebávání cukru do těla.
Kapsaicin působí hlavně preventivně. Ideální je zařazovat papričky do stravy, zhruba tři průměrné papričky týdně. Počítá se jak čerstvá, tak i sušená verze.

Česnek a cibule

Nejčastěji používané nejen k vaření, ale také k odvarům a různým sirupům. Mají protizánětlivé účinky a dokážou s chřipkou pěkně zatočit. V zimě je můžeme užívat i preventivně, jen je třeba zvážit, zdali se zrovna nebudeme pohybovat někde ve společnosti. Všeho příliš může i škodit. Jejich specifický pach pak voní nejen z úst, ale i z kůže, což není nic příjemného. Jinak proti zápachu z úst opravdu skvěle poslouží kudrnatá petrželka, kterou po požití česneku rozžvýkáte.

6 komentářů u „Přírodní pomocníci nejen na vaření“

  1. rojak napsal:

    Dělávám si zázvorovou vodu s citronem a myslím, že to má své účinky.

  2. bobalka napsal:

    Bez česneku se já v kuchyni neobejdu, máme ho rádi skoro ve všem, cibuli používám také, jako hlavní kalibr, když už všechny moje metody zklamaly, prostě si cibuli nakrájím na chleba a sním. Vždycky mi to ulevilo i od nachlazení i od ostatních problémech. Zázvor používám minimálně a když tak jen v sušené formě, nějak jsem mu nepřišla na chuť, i když věřím, že je výborný.

  3. rojak napsal:

    Zázvor používám proti nachlazení a bolesti v krku. Je to spolehlivá přírodní medicína a opravdu to pomáhá

  4. matylda napsal:

    Cibuli a česnek cpu skoro do každého jídla, čili papričky používám trochu méně. A na zázvor si teprve zvykám 🙂

  5. ladaB napsal:

    Věřím česneku i cibuli. Zázvor používám také, ale s opatrností. Diabetici by se mu měli vyhýbat.

    1. rojak napsal:

      A proč? O tom jsem ještě nikde nečetl.

Napsat komentář

Nové články