Předškoláci vidí svět kolem sebe po svém.

Na rozdíl ovšem od nás dospělých objevují svět kolem sebe za maximálního využití všech smyslů. Zpočátku sice neumí pořádně poskládat větu, ale svoje myšlenky dokážou vyjádřit nějakou tvořivou činností. A jelikož teď jsou zrovna v hravém období, je na nás rodičích, abychom je nechali tvořit. Vůbec není špatné se nechat vtáhnout do jejich světa her a tvořivosti.
V tomto věku jsou spontánní, nebojí se projevit svoji osobnost, což nás čas od času dokáže pěkně zaskočit. Rádi pracují rukama a díky tomu se jim také dobře vyvíjí jemná motorika. Ta bude ve škole důležitá při psaní písmenek. Milují tvořit něco, co je individuální a originální. Venku staví různé bábovičky, hrady, tvoří úkryty a podobně. Doma se budou věnovat kreslení, modelování, stříhání, lepení a vymýšlením dalších her, kde budou omezeni prostorem.

Děti milují kreslení

Velmi často malují rodinu. Sebe, rodiče, zvířátka a zkrátka všechno co dobře znají a mají k tomu blízko. Určitě je vhodné začít s pastelkami a pokud možno je lepší jim nabídnout širokou škálu barev. Také větší papíry na malování, aby nebyly omezeny prostorem. Později pak můžete společně vyzkoušet jinou techniku s voskovkami, vodovými barvami, fixy a podobně. Je také velmi důležité si s nimi o jejich výtvoru popovídat. Když budete pozorní, můžete i odhalit co vašeho dětského miláčka trápí nebo po čem touží. Navíc mezi sebou budujete moc hezký vztah důvěry.

Učte je zacházet s nůžkami

Malování je poměrně snadnou činností a děti jí zvládají již od poloviny druhého roku věku. V předškolních letech jim můžete pořídit vhodné nůžky, hlavně aby měly zaoblené rohy, aby se děti nezranily. Je docela pro ně problém vystříhat určité obrazce. Musí prakticky uvést do činnosti nejen ruce, ale také oči. Velmi zajímavé je pro ně vystřihovat věci, které se jim budou líbit. Třeba rozstříhat nějakou pohlednici a pak ji zase složit, případně nalepit na nějaký papír. Díte se tím zabaví a navíc se tak učí pracovat s materiálem, u kterého musí více přemýšlet.

Milují modelování

To je velmi oblíbená činnost. Pokud chodí do školky, tak tam běžně pracují s plastelínou. Venku na pískovišti tvarují a modelují různé obrazce. Nyní je možnost modelovat z písku i doma. Pořiďte jim tak zvaný kouzelný písek, je barevný, dobře se s ním pracuje a navíc i vy se můžete zapojit do tvoření obrázků.
Ale můžete si klidně zahrát i na sochaře. V obchodech je k dostání modelovací hmota, která je na omak velmi příjemná, měkká a nešpiní. Většinou jsou v baleních i návody jak vytvořit figurky, zvířátka, květiny a další stavitelské výtvory. Výhoda je, že modelína sama pak ztvrdne, tudíž ten dětský výtvor můžete kdekoliv vystavit na poličce. Když dítě jeho výtvor omrzí, stačí ji trochu namočit do vody a opět máte tvárnou hmotu.
Dítě si tak procvičuje jemnou motoriku, ale zároveň zapojuje svojí fantazii a největším oceněním je pro něj výstava v místnosti.

Staré přísloví praví, že kdo si hraje nezlobí a je pravdivé. Když se děti zapojují do takových aktivit, které je baví, nejen že nebudou zlobit, ale zároveň je budou rozvíjet. A to se jim v životě bude hodit.

2 komentáře na „Svět předškolních dětí“

  1. matylda napsal:

    Vnuk jde do školy letos na podzim. A pečlivě se na ni připravuje, hrozně rád plní různé úkoly pro předškoláky 🙂

  2. ladaB napsal:

    S těmi nůžkami, to je fakt. Nikolka se snaží už vystřihovat obrázky tak, jak se má. Pochopitelně – už jí je 6 let. Terezka má také už svoje dvoje nůžky. Jedny rovné a druhé “zubaté”. Tak začala stříhat, ne vystřihovat :-). Mám doma spoustu katalogů a starších časopisů pro děti, tak stříhala. Sice všelijak, ale moc ji to bavilo a smála se u toho. Když jsem ji chtěla ukázat, jak se to dělá pořádně, schválně u opice přestřihla hlavu a bylo jí to moc k smíchu. Ona se vůbec ráda směje. No, lepší se …., už obrázek “vypadá”, jak má – skoro….
    Taky spolu modelujeme, vždycky říká – udělej to a to a já to pak udělám taky. Tak máme dva sněhuláky, barevnou velrybu a míč …no a vodovky ji taky lákají, vybarvila celý papír A5 černou barvou – já – prosím tě, co to je??! – a ona důležitě: já namalovala tmu, hhi.

Napsat komentář

 

Zážitkové menu


Vyhlášený šéfkuchař Ondra Slanina zde pro vás vytvoří delikatesní menu, které bude pro vás skvělým zážitkem.

Rubriky