Jak se na Velikonoce připravují lidé v Praze a středních Čechách?

Symbolem velikonočních svátků jsou dodnes jarní trhy. V 19.století na nich nesměly chybět trhovníci, kteří nabízeli čerstvě upraženou pučálku z pšenice. Ta se v postní době jedla opepřená a osolená, ovšem po Božím hodu oslazená.

Na 1.postní neděli – Černou neboli také Liščí, se pekly preclíky, které se pekly především dětem a zavěšovaly se na stromy, s tím, že jim je nadělila liška.

Na Velký pátek se místy podával k večeři fazolový salát, slanečci (herinci) a chléb.

Na mnoha staveních a dveřích se zavěšoval ozdobený vrkoč a na některých svátečních stolech se objevovala středověká jarní roláda s mátou.

Praha slaví Velikonoce

Velikonoční trhy v Praze jsou stále, jen se nabízí trochu jiné zboží. Kam se letos můžeme podívat?

Václavské náměstí  – 17.3. – 8.4. 2018

Staroměstské náměstí – 17.3. – 8.4. 2018 – zde je každý den bohatý program

Náměstí Republiky – 13.3. – 8.4. 2018

2 komentáře u „Velikonoce a střední Čechy“

  1. bobalka napsal:

    Já velikonoce moc neslavím, jasně nějaké mńamko určitě udělám, ale že bych pouštěla koledníky, to nevím, poslední dobou mi přijde, že ti klučinové chodí jen pro peníze, nějaká vajíčka, i když jsou domácí, je vůbec nezajímají. Určitě přijde vnouček a pro toho vždycky něco nachystám. Letos prý možná za Martinkou přijdou i spolužáci, tak Martinka nachystala dobrůtky do košíčku a já abych se někam schovala.

  2. ladaB napsal:

    Pokud zdraví dovolí, podívám se na trhy tady u nás. Jinak mimo všech zvyklostí pečení a jídel, budeme mít i my na dveřích jarní věnec :-).

Napsat komentář

Nové články