Intenzivní svědění, pálení a miniaturní prasklinky… že to znáte na vlastní kůži, a to doslova? Život s atopií není jednoduchý a bohužel jde o celoživotní problém. Dispozice k atopické pokožce se nelze zcela zbavit – ale naštěstí existují způsoby, jak projevy výrazně zmírnit.

K typickým projevům atopického ekzému patří suchá pokožka, na které mohou místy vznikat jemné trhlinky, dále pak malé pupínky, otoky (zarudlé až mokvavé), ale také nepříjemné svědění kůže. Ekzém se může objevit na všech částech těla – na trupu, končetinách i v obličeji. Co byste však měli udělat pro to, aby byl vás život s atopií lepší?

1. Upravte si jídelníček

Atopie často vzniká jako reakce na určité potraviny, které způsobují zvýšení hladiny histaminu v těle. K obvyklým spouštěčům patří ryby, vejce, mléko, uzeniny, mořské plody, konzervované potraviny a čokoláda. Buďte však obezřetní také v případě některého exotického ovoce – atopický ekzém se může objevit i po konzumaci ananasu, manga, citrusových plodů či jahod.

Samozřejmě nemusíte okamžitě vyřazovat všechny „rizikové“ potraviny. Mějte se však na pozoru a veďte si jídelní deník. Zapisujte si všechna zkonzumovaná jídla, a jakmile se objeví alergická reakce, budete téměř jistě vědět, která potravina je na vině.

riziokové potraviny pro alergiky

2. Udělejte změny v domácnosti

Spouštěče atopie najdete téměř všude, tedy nejen na talíři. Rizikové jsou alergeny, se kterými přicházíte do kontaktu doma – může se jednat o prach, roztoče, plísně či zvířecí alergeny. Proto je vhodné učinit opatření minimalizující jejich výskyt. Cílem je vytvoření bezprašného, vlhkého a chladnějšího prostředí.

Snažte se proto zbavit zbytečného bytového textilu, který slouží jako lapač prachu. Často vysávejte a postarejte se o efektivní výměnu vzduchu. Pro atopiky je jako stvořený systém řízeného větrání s filtrací venkovních nečistot.

3. Eliminujte stres

Atopikům rozhodně neprospívá zbytečné stres. Naučte se proto řešit vypjaté situace v klidu, případně se jim vyhýbejte. Sami nejlépe víte, kdy se vaše tělo dostává pod tlak a je jen na vás, zda budete tyto situace vyhledávat, nebo se jim vyhýbat.

4. Používejte správnou kosmetiku

Pokožku atopika může rozdráždit chemický koktejl v nevhodně zvolené kosmetice. Poohlédněte se po produktech určených pro atopiky – neměly by obsahovat alkohol, parabeny, parfumace a další dráždivé látky. Pokud se v bohaté nabídce kosmetiky nevyznáte, nechte si poradit od svého lékaře.

kosmetika Bioderma

Případně si pořiďte kosmetiku na atopickou pokožku od Biodermy. Řada Atoderm s dermatologicky patentovaným vzorcem napomáhá biologické obnově hydrolipidického filmu vlhkosti pokožky a lipidů.

Napsat komentář

Nové články