Co očekávat od notebooku za 10 tis.

Snažíte se snížit rozpočet na nákup notebooku? Co vás čeká v cenové kategorii do 10 000 Kč? Můžete si za tuto částku dopřát přijatelnou kvalitu?

Co můžete čekat od levných notebooků

Cenová relace do 10 000 Kč je považována za tu nejnižší kategorii zboží, které současný trh nabízí. Tomu odpovídá také pojetí těchto levných notebooků. Očekávat můžete předinstalovaný operační systém Windows s oficiální licencí, a to konkrétně ve verzi 11, která je nejnovější.

Obecně lze ale říci, že celou řadu parametrů budete muset jednoduše „oželet“. Samozřejmostí rozhodně není kvalitní IPS panel s dobrými pozorovacími úhly a kvalitním podáním barev. V této cenové relaci na vás čeká ještě řada zařízení s VA, nebo dokonce starším TN panelem.

Zpravidla se také bude jednat o menší varianty s úhlopříčkou 11,6 palce. Pokud budete požadovat klasickou úhlopříčku 15,6 palce, výrazně „dolů“ půjde výkon. Osazeny bývají tyto stroje méně výkonnými procesory Intel Celeron, které jsou navržené pro základní výpočetní úlohy. I 4 GB RAM lze dnes považovat za nepříliš dostačující, počítač vám bude sloužit maximálně jako „rychlý psací“ stroj. Za minimum pro stabilní výkon se považuje v současnosti dokonce 16 GB RAM.

Samozřejmě v této cenové relaci nelze příliš čekat ani prémiové materiály. U levnějších notebooků se tak výrobci zpravidla spoléhají na plast. U vyšších tříd pak nešetří kovem. A když se právě ten spojí s poctivým zpracováním, je poměrně zřetelné, že vašemu laptopu nehrozí za pár měsíců použití prasknutí šasi.

Vyřešte problémy s rozpočtem nákupem repasů

V případě velmi omezeného rozpočtu tak lze úspěšně pořídit výkonově slabý stroj dostačující na nenáročnou kancelářskou práci. Navíc ale musíme počítat s tím, že zřejmě nebude mít dlouhou životnost a jeho odolnost ho nepředurčuje k častému přenášení.

Znamená to, že notebooky do 10 000 Kč prakticky nelze kupovat a nezbývá než si na kvalitní kus ušetřit podstatně vyšší sumu? Obecně lze říci, že pokud se na svůj notebook chcete spolehnout a plánujete si pořídit nový model, musíte si připravit skutečně výrazně vyšší částku zhruba kolem 35 000 Kč.

Pro někoho se však jedná o cenu, která je jednoduše příliš vysoká. Řešením pak mohou být repasované notebooky. Tato kategorie zahrnuje použité stroje, které typicky pocházejí z předváděcích akcí a ukončených leasingů. Nebo se jedná o ty, které se vrátily v zákonné lhůtě.

Vždy sem patří zařízení ve vynikajícím stavu, která jsou plně funkční a vykazují maximálně drobné kosmetické vady, které však na použitelnost výrobku nemají žádný vliv. Ostatně prodejci tzv. repasů před prodejem koncovému zákazníkovi svoje produkty čistí, přeinstalovávají a mění také případné vadné nebo již zastaralé komponenty.

Prakticky tak nákup pro zákazníka nepředstavuje žádné riziko. A pokud by se případně vady projevily při pozdějším používáním, též na použitý notebook se samozřejmě vztahuje zákonná záruka v délce 12 měsíců.

Napsat komentář

Nové články