Lékař Václav Vojta nám zanechal velké poselství, i když to ve svém životě neměl vůbec jednoduché.

Metodu MUDr Václava Vojty znají rodiče nejen u nás v České republice, ale i po celém světě. Pravidelné cvičení s dětmi tak zvanou Vojtovou metodou je vcelku známé.

Co ale málokdo ví, že celosvětově uznávaného lékaře komunisté nemohli vystát.  A po roce 1968 se jeho metoda nesměla praktikovat, natož vyučovat. Stovky nemocných dětí se s ní nikdy nesetkalo, jenom proto, že komunisté dali tuto metodu na černou listinu.

Václav Vojta se narodil roku 1917 v malé vesničce na Sušicku.  Na lékařskou fakultu nastoupil roku 1938. Po válce onemocněl akutní obrnou a možná tato nemoc měla vliv na jeho pozdější specializaci. Jako věřící člověk to neměl v životě jednoduché. I když byl převážně v Praze, komunisté ho nemohli vystát a  byl dokonce odvolán na Jičínsko. Měl pracovat v malém hotýlku, kde měla vzniknout malá léčebna. 90 dětí, žádný dětský lékař, jen rehabilitační sestra, která neměla prakticky žádné vzdělání. Byl zde asi 10 let.

Pak se vrátil do Prahy a vzdělával se v oblasti neurologie.  Zkoumal jak funguje tělo nemocného človíčka, když se na něm stlačí určité body, které aktivují nervová centra. U dětí, s nimiž rodiče začali cvičit hned po narození, tak bylo vidět že se jejich stav podstatně zlepšuje. Byly vidět výsledky cvičení v realitě.

Postupem času, kdy odjel s rodinou na dovolenou do Jugoslávie, se dozvěděl o okupaci a měl ve všem jasno. Do Československa se nevrátí, stejně mu neumožňovalo podmínky pro jeho další studium a rozvoj. Přijal s radostí nabídku kolegy lékařské fakulty v Kolíně nad Rýnem. Po sedmi letech se přestěhoval s rodinou do Mnichova, kde fungovalo specializované dětské centrum. Zde se mohl ve Vojtově metodě rozvíjet v plné šířce.

Jezdili za ním rodiče z Německa a Československa, jeho metoda se rozšířila záhy až do Japonska, Rakouska, Švýcarska ale i Švédska. Pravidelně jezdil do Itálie, kde školil nové terapeuty. V České republice bylo jen pár lidí, kteří tuto metodu ovládali.  Nikdy se nesmělo mluvit, že se dělá takzvaná vojtovka, díky tomu, že byla na černé listině.

Postupem času se vše změnilo a například v Olomouci vzniklo rehabilitační a výukové centrum, kam jezdí klienti z celé republiky i ze zahraničí.  Je to jediná instituce v naší republice, která má certifikát k výuce od Ministerstva zdravotnictví.

I když začátek Vojtovy metody měl být zašlapán a zapomenut, tak vlastně zvítězilo dobro nad zlem a naopak se mocně rozšířila po celém světě.
Díky všem, kteří byli stateční a nevzdali se nebo nezalekli, ačkoliv to nebylo jednoduché.

3 komentáře u „Dětský lékař, který se nikdy nevzdával“

  1. bobalka napsal:

    Vojtova metoda je účinná a známá metoda. Příběh Václava Vojty byl nedávno v televizi.

  2. matylda napsal:

    Vojtovu metodu používala i dcera u vnuka po těžkém porodu. zabrala a v dané chvíli byl bnuk bez problémů – než se objevily v jeho ve dvou letech komplikace po očkování

  3. ladaB napsal:

    Tato metoda je známá a už mnoha dětem pomohla.

Napsat komentář

Pobyt na zámku Loučeň

Romantický pobyt pro dva na zámku

Užijte si romantický pobyt na zámku pro dva.

Ráno snídaně do postele, romantická večeře při svíčkách, procházka zámeckým parkem a další...

Krásný zážitek, na který si rádi vzpomenete.

Zajímavé odkazy

Pobyt na zámku jako svatební dar

Podnikejte se založenou živností

Internet na doma

Multitrans

Svatba v kostele

Sirup z rakytníku

Pobyty na zámku

Magazín o zdraví

Kvalitní víno

Pobyty v ČR s rodinou

Rybářské revíry v ČR

Adrenalin a zážitek pro dva

Babiččina cukrárna v Rajhradě

Autoškola Grošek ve Vyškově

Svatební obřad na zámku

Myartego - eshop s vlasovou kosmetikou

Pobyty na koních

Nové články