Search

.


Sněženky

Něžná kvítka sněženek jsou v přírodě hodně vzácná, patří mezi ohrožené druhy, a proto jsou chráněna.

Nejkrásnější pohled na ně je v malých lesních porostech, kde jsou vidět celé kvetoucí husté koberce. Nesmí se ale ani trhat do vázy, natož brát domů celé cibulky. Pokud je chceme mít na své zahrádce, musíme si je vypěstovat ze zakoupených cibulek sami.

Nám dělají na zahrádce radost už dlouhá léta a oznamují tím příchod jara. Napřed vystrčí bílou špičku k nebi, později se kvítka skloní k zemi jako zvonek, kterým chtějí dát vědět, že jaro přichází. A to i tehdy, když na ně ještě najednou napadne sníh. Dokážou se prostě prodrat sněhem a nic se jim nestane, kvítka jsou totiž mrazuvzdorná.Sněženka podsněžník má ale i léčivé účinky, i když spadá do kolonky mírně jedovatých rostlin. Hlavně cibulky obsahují galantamin a lycorin, které podporují léčbu Alzheimerovy choroby, obrny nebo záněty nervů.

Letošní teplý leden se podepsal i na naší zahrádce, tak sněženky jsou už v plném květu a vyloudí úsměv každému, kdo se na ně podívá.


TAG


4 x komentováno u “Sněženky

 1. ladaB napsal:

  Sněženky se docela dlouho drží – kvetou stále, jen trochu více povyrostly a ještě více vykvetly. Je úplně bílo :-).

 2. bobalka napsal:

  Na naší zahrádce sněženky vykvetly, ale teď je zasypal sníh a tak jen kousíčky vykukují ze sněhu.

 3. ladaB napsal:

  Nám už kvetou docela dlouho, spíš už budou odkvétat …za chvíli budou kvést fialky :-), tráva krásně zelená, jinak teď po obědě 5°, sluníčko svítí, ptáci zpívají …

 4. Vera napsal:

  U nás sněženky ještě nejsou vidět. Asi tu máme větší zimu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *