Cizinci v Česku: Navigace světem zdravotního pojištění

V Česku žije stále více cizinců, a to i s ohledem na globalizaci a propojování světových kultur i pracovních trhů. Mnoho cizinců přichází nejen za prací nebo rodinou, ale také za studiem nebo prostě jen životní změnou. Je ale jasné, že většina z nich bude dříve či později potřebovat lékařskou péči. Jak ale pro cizince funguje zdravotní pojištění?

Zákon hovoří jasně

Legislativa říká, že všichni, kdo pobývají na území ČR, musí mít zdravotní pojištění. To samozřejmě může zahrnovat i cizince za předpokladu, že na území ČR pobývají déle než 90 dní. Pokud jej nebudete mít, hrozí to, že si budete muset náklady za zdravotní péči hradit kompletně ze svého, a to skutečně nejsou malé částky.

Zdravotní pojištění pro cizince

Zdravotní pojištění cizinců může být buď veřejné nebo komerční. Do systému veřejného pojištění spadají občasné ČR, ale také někteří cizinci – například ti s trvalým pobytem nebo ti, kteří jsou zaměstnání u českého zaměstnavatele či studují na české vysoké škole. Oproti tomu komerční pojištění musí využít zbývající cizinci. Obvykle nabízí širší krytí a flexibilitu a jistotu, že v případě nemoci či úrazu o vás bude dobře postaráno.

Jak vybrat vhodné komerční pojištění?

Pojištění cizinců se tak bude týkat celé řady lidí, kteří zde jsou třeba jen na návštěvě u rodiny nebo mají přechodný pobyt a usilují o získání trvalého pobytu, pracovního víza apod. Existuje celá řada pojišťoven, které tento produkt nabízí. Kalkulačka zdravotního pojištění cizinců je snadnou možností, jak jednotlivé konkurenční nabídky porovnat na základě těch nejdůležitějších parametrů a vybrat produkt, který vám bude skutečně vyhovovat. Vyplatí se vybírat komplexní pojištění, které v sobě zahrnuje také stomatologickou péči s vyššími limity a rozšířenou péčí. Výhodou je, pokud nabízí i vyšší limity krytí plateb za léčivé přípravky.

Bez zdravotního pojištění hrozí komplikace

Je samozřejmě pravdou, že lékaři jsou povinni vám vždy poskytnout bezodkladnou lékařskou péči. To ale rozhodně nezahrnuje obyčejný bolavý zub nebo léčbu vysokého krevního tlaku. Hrozí, že vám bude péče bez řádného pojištění odmítnuta a vy se můžete dostat do velmi nebezpečných situací.

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com

Napsat komentář

Nové články