Jak správně vybrat terasová prkna

Hledáte kvalitní dřevěná prkna pro vaši vysněnou terasu? Víte, jaké dřevo je pro tyto účely nejvhodnější? Dokážete poznat, že je opravdu zdravé a že vám vydrží sloužit dlouhá léta? Nepodceňte přípravu a čtěte dále! V našem článku se dozvíte vše, co potřebujete o výběru terasových prken vědět.

Zdraví především

Základním předpokladem každého kvalitního terasového prkna je dobrý zdravotní stav. Mnohé závady zjistíte už při pouhém pohledu okem. Jako první na dřevině pozorujte suky, prozradí vám, jestli je dřevo napadené parazity nebo nemocí i to, zda si na něj nedělá zálusk houba či plíseň. Provrtané chodbičky, na povrhu usazené plísňové spory, barevné mapy nebo dokonce zatuchlý zápach by vás měly od koupě rychle odradit! A dokonce i před barevnými odchylkami se raději mějte na pozoru. Nepřehlížejte ani drobné známky, které můžou časem vyústit ve vážnější problémy. Do dřeva nevidíte a nemáte záruku, že kromě vadné části není postižený celý kus.

Spolehlivost dřeviny

Měkčí materiály, například borovice, vás sice nadchnou nižší cenou, poměrně krátká životnost vám už ale radost neudělá. Raději vsaďte na tvrdší dřevinu, za pár let takovou investici jistě doceníte. Tou úplně nejlepší volbou jsou exotické druhy. V našich podmínkách se extrémně dobře daří sibiřskému modřínu, který spolehlivě ustojí jak neopatrné zacházení, tak nepříznivé počasí. Tahle dřevina s živou strukturu, velkými suky a hustými letokruhy hravě odolá nasáknutí, silným nárazům větru, plísním i hmyzu a krásný vzhled si zachová klidně čtvrt století. Žádnou speciální péči přitom nevyžaduje a její zlatavé odstíny udělají parádu i bez nátěru. Sibiřský modřín navíc můžete použít i na terasu kolem bazénu.

Důležité parametry

Hladká terasová prkna nebo raději drážkovaná? Záleží na umístění terasy. Hladká vyzdvihnou vzor dřeva, rychleji vysychají a snadněji je udržíte čistá. Při dešti jsou ale kluzká, proto je používejte raději v zakrytých prostorech. Do exteriéru upřednostněte drážkovaná, která díky svému vzorku nabízí větší praktičnost a bezpečí – voda po drážkách steče a povrch, po kterém budete chodit, zůstane relativně suchý. Před stavbou terasy myslete na to, že terasová prkna a podkladové hranoly by měly být ze stejného materiálu. Při pokládání si pak ohlídejte správnou vlhkost dřevěných prken. Pohybovat by se měla v rozmezí 14 – 18 %, větší vlhkost může mít tendenci zdeformovat konstrukci. Pokud si obsahem vody nejste jistí, změřte ji elektronickým vlhkoměrem.

Kvalitně a levně

Že si za slušnou kvalitu musíte také slušně zaplatit, naštěstí není tak úplně pravda. I v dnešní době najdete mezi dřevoprodejci férovou firmu, která kromě špičkového zboží nabízí i špičková servis. Z naší vlastní zkušenosti vám můžeme doporučit terasová prkna z Kup- drevo.cz Za tímto e-shopem stojí společnost DS Forest Trade, která je hlavním distributorem vedoucích producentů dřeva nejen na území České republiky, ale celé Evropské Unie.

Terasová prkna ze sibiřského modřínu (i další stavební materiál vysoké kvality) splňují mezinárodními standardy a pořídíte je za příznivou cenu. A nebojte se poptat i větší množství. Firma disponuje možností dodávat více než 15 000 m3 dřevěné produkce z 5 zpracovatelských závodů měsíčně.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Nové články