Bezpečnost nákupu v e-shopu je oboustrannou záležitostí a týká se jak nakupujícího zákazníka tak provozovatele e-shopu. Úkolem provozovatele e-shopu je poskytnout ve svém e-shopu takové technické prostředí, které zajistí bezpečné uchování osobních údajů zákazníka a zároveň ohlídá bezpečnost úkonů spojených s prováděním plateb za zboží. Začneme tím, co by měl na svém e-shopu zajistit jeho provozovatel.

Jednoznačné podmínky nákupu

Provozovatel by měl zákazníka v první řadě seznámit s tím, jakým způsobem na e-shopu probíhá nakupování a placení zboží a zdali se v tomto procesu nachází nějaký neobvyklý krok, přesměrování na jinou stránku, zadávání a potvrzování osobních údajů apod. Zákazník pak nebude zaskočen a celý obchod proběhne hladce. Maximální transparentnost by měla být snahou každého provozovatele e-shopu a zákazník by ji měl vždy vyžadovat.

SSL šifrování

Připojení k internetu znamená neustálý přenos dat od uživatele na server a zpět. Takovou komunikaci lze snadno “odposlechnout” a vytěžit případná citlivá data, jako jsou hesla a osobní údaje. Jediným způsobem, jak se bránit narušiteli soukromí, je komunikaci mezi uživatelem a serverem šifrovat. K tomu se používají tzv. SSL certifikáty. Provozovatel e-shopu by měl mít svůj obchod vždy na šifrované doméně. Uživatel toto pozná snadno při pohledu do adresního řádku prohlížeče, kde může v takovém případě vidět https:// místo obyčejného http.

Platební brány

Češi při internetových nákupech stále více používají platební karty. Provozovatel by měl pro svůj e-shop zvolit zavedenou značku platební brány s dostatečnou historií a prokazatelnými referencemi. Seriózní e-shop je běžně vybaven platebními bránami b-payment, GP webpay, GoPay nebo třeba Vikipid. Pro uživatel u platebních bran může hrozit především riziko podvržení stránky se zadáváním platebních údajů. To se může snadno stát například z důvodu zavirování počítače. Vždy je proto třeba kontrolovat adresní řádek prohlížeče a kontrolovat správnost adresy konkrétní platební brány.

Bezpečnost nakupování na Internetu

Desatero bezpečného nákupu pro zákazníka

Uživatel by si měl ve svém vlastním zájmu osvojit základní pravidla a poučky, které zvýší bezpečí každého dalšího nákupu. Stejně tak může přispět každý seriózní provozovatel a svým zákazníkům prezentovat desatero bezpečnostních zásad pro nákup v e-shopu:

  • Nákupy v e-shopech neprovádějte na veřejných WiFi sítích. Přijímaná i odesílaná data si může totiž majitel takové sítě uložit a teoreticky zneužít.
  • Chraňte si heslo do internetového bankovnictví i přístupové údaje do e-shopu.
  • Číslo karty nikdy nikomu nesdělujte a kartu chraňte před zraky ostatních.
  • Při placení vždy v adresním řádku zkontrolujte URL adresu, jestli jste náhodou nebyli přesměrováni na podvodnou stránku.
  • Nakupujte jen v e-shopech, které používají bezpečné SSL šifrování (https:// v adresním řádku).
  • Po zaplacení nákupu se přihlaste do internetového bankovnictví a zkontrolujte správnost odečtené/blokované částku.
  • Nastavte si rozumný limit pro internetové platby.
  • Provádějte pravidelné antivirové testování vašeho PC i mobilního telefonu a aktualizujte antivirové programy.
  • Provádějte pravidelné aktualizace operačního systému vašeho PC.
  • V případě, že máte podezření, že jste mohli naletět podvodníkovi, klikli na podezřelý odkaz nebo objevili počítačový vir, kontaktujte banku a zablokujte účet.

Vhodně zvoleným e-shopovým systémem každý provozovatel chrání nejen své zákazníky ale také sám sebe. Pokud jako provozovatel zvolíte například řešení e-shopu E-commerce PRO od české firmy WebCzech, máte jistotu, že svým zákazníkům poskytujete vyžadované bezpečí pro jejich nákup.

Napsat komentář

Pobyt na zámku Loučeň

Romantický pobyt pro dva na zámku

Užijte si romantický pobyt na zámku pro dva.

Ráno snídaně do postele, romantická večeře při svíčkách, procházka zámeckým parkem a další...

Krásný zážitek, na který si rádi vzpomenete.

Zajímavé odkazy

Podnikejte se založenou živností

Wedding services

Internet na doma

Multitrans

Sirup z rakytníku

Kvalitní víno

Letecký simulátor F16

Trávníkový koberec

Zahradnictví Říčany

Prodej palivového dřeva Říčany

Prodej a rozvoz palivového dřeva Praha

Jantarový obojek proti klíšťatům

Výkopy s motorovým rýčem

Zážitková dovolená pro dva

Pobyty v ČR s rodinou

Rybářské revíry v ČR

Adrenalin a zážitek pro dva

Babiččina cukrárna v Rajhradě

Autoškola Grošek ve Vyškově

Myartego - eshop s vlasovou kosmetikou

Pobyty na koních

Nové články