Nedostatek železa v těle je problém, musíme si pomoci.

Věděli jste, že například v těle dospělého člověka se nachází 2,5-5 g železa? Jeho zásoba ale věkem klesá. Hůře jsou na tom žena, jelikož ztrácí až dvojnásobek  více, než muži. Dospělý muž ztrácí denně zhruba asi tak 1 mg železa.

Problém je, že železo naše tělo rozhodně potřebuje. Přispívá například k normální funkci imunitního systému a hraje významnou roli při tvorbě červených krvinek.
Proto by bylo dobré se zamyslet, jak dopřát našemu organismu jen to nejlepší a postarat se o to, aby naše tělo mělo vždy dostatek železa.

Nedostatek železa v těle lze řešit – máme pro vás 3 tipy, jak tělu pomoci

     1. vyberte lehce stravitelné potraviny

Železo běžně přijímáme z potravy, ovšem problém je ten, že naše tenké střevo dokáže vstřebat pouhých 10-15% a zbytek vyloučí. Takže se nemůžeme soustředit pouze na potraviny bohaté na železo, ale také na jejich přípravu a formu. Nejlépe stravitelné je železo tak zvané hemové. Je obsaženo hlavně v mase. Samozřejmě naše babičky měly pravdu, že nejvíce železa obsahují játra nebo ledviny, ale upřímně, kdo je z dětí měl rád. Dokonce odpor k těmto pochutinám přetrvává i v dospělosti. V tomto případu doporučím alespoň 2 x týdně zařadit do jídelníčku kvalitní červené maso, což je hovězí libové.

     2. podpořit železo můžete i s bezmasými výrobky

To je skvělá zpráva pro ty, kteří nejedí nebo nemohou jíst masové výrobky. Do této kategorie řadíme hlavně sóju, luštěniny, ořechy, celozrnné pečivo, ovoce, zelenina atd. Ovšem železo z rostlinných zdrojů je skutečně hůře vstřebatelné. Ovšem, pokud budeme konzumovat zároveň potraviny obsahující vitamín C, tak si s tím tělo zase poradí snáz. Proto, když se zrovna nehodí zelenina jako vhodná příloha k jídlu, tak stačí si dopřát nějakou ovocnou šťávu na zapití. Nic méně výběr potravin zůstává v našich rukou, proto je potřeba volit správně, aby naše tělo dlouho sloužilo.

    3. při vyšším nedostatku si doplňte  železo

Pokud se cítíte stále unavení a vyčerpaní, tak možná je to právě reakce na nedostatek železa v těle. Můžete si nechat udělat krevní rozbor a konzultovat to s lékařem. Hodně tohoto stopového prvku potřebují tyto skupiny lidí:

  • dospívající v období růstu
  • ženy v produktivním věku
  • těhotné a kojící ženy
  • lidé s nedostatečnou hodnotou železa v těle (většinou je to již od dětství)

Výborné jsou na to přípravky, které jsou vyrobené jako doplněk stravy z přírodních surovin. Mají skvělou vstřebatelnost železa, nezpůsobují žaludeční potíže, obsahují i jiné tělu prospěšné vitamíny. Většinou jsou to výtažky z bylinek a ovocných šťáv. Neobsahují lepek, alkohol, laktózu ani barviva a konzervanty. Na takové přípravky se můžete vždy spolehlivě zeptat ve vašich lékárnách.

Nikdy nezapomínejte na to, že pestrá a vyvážená strava je pro naše tělo hlavním zdrojem nezbytných živin.

Jeden komentář u “Nedostatek železa v těle”

  1. ladaB napsal:

    Železa snad máme dost, játra na cibulce nám chutnají, luštěniny taky, dělám i sojové karbanátky, které chutnají dokonce i manželovi.

Napsat komentář

Pobyt na zámku Loučeň

Romantický pobyt pro dva na zámku

Užijte si romantický pobyt na zámku pro dva.

Ráno snídaně do postele, romantická večeře při svíčkách, procházka zámeckým parkem a další...

Krásný zážitek, na který si rádi vzpomenete.

Zajímavé odkazy

Pobyt na zámku jako svatební dar

Podnikejte se založenou živností

Internet na doma

Multitrans

Svatba v kostele

Sirup z rakytníku

Pobyty na zámku

Magazín o zdraví

Kvalitní víno

Pobyty v ČR s rodinou

Rybářské revíry v ČR

Adrenalin a zážitek pro dva

Babiččina cukrárna v Rajhradě

Autoškola Grošek ve Vyškově

Svatební obřad na zámku

Myartego - eshop s vlasovou kosmetikou

Pobyty na koních

Nové články