Oblíbené adrenalinové vodní sporty v ČR

Češi jsou známí svou vášní pro sporty. Ačkoliv je Česko vnitrozemským státem a nemáme přístup k moři, máme stále dostatek vodních ploch, na kterých je možné se věnovat zajímavým sportům. Slyšeli jste někdy o trojici vodních aktivit nazývaných kiteboarding, wakeboarding a paddleboarding?

Kiteboarding

Kiteboarding (kiting, kitesurfing) uspokojí všechny nadšence pořádného adrenalinu! Tento extrémní sport kombinuje prvky surfování, snowboardingu a akrobacie na vodě. U nás patří mezi teprve rozvíjející se sporty, ale nabídne vám neskutečný pocit svobody na otevřené vodní ploše. Oddejte se naplno adrenalinu a vyzkoušejte různé triky a skoky, které byste si na horách netroufli.

K tomuto sportu budete potřebovat vybavení – kite surfing set obsahující kite, bar, šňůry, batoh, kiteboard, trapéz a pro začátečníky helmu. Zakoupené vybavení můžete použít i ke snowkitingu.

Samotná jízda spočívá v technice ovládání draka. Toho ovládáte pomocí ovládací hrazdy, kterou jezdec na kiteboardu určuje směr a má také vliv na výkon a rychlost. Velkou roli hraje také vítr.

Nemáte-li zkušenosti s tímto sportem, určitě se doporučuje absolvovat alespoň třídenní kurz.

Wakeboarding

Wakeboarding je další vodní aktivitou, při které si můžete ukojit své adrenalinové choutky. Jezdec se na wakeboardu pohybuje po vodní ploše pomocí hrazdičky.

Wakeboarding lze provozovat třemi způsoby – jízdou na vodním vleku, za lodí nebo pomocí navijáku (winche).

Vodní vleky se dělí na malý a velký. Malý vlek má pouze dva sloupy, na němž smí jezdit pouze jeden jezdec, a trasa je pouze dvousměrná (start-cíl), což je vhodné pro začátečníky. Velký vlek je určený pro zkušenější a může na něm jet více jezdců.

Druhou populární možností je jízda za lodí. Stačí jen připevnit lano s hrazdičkou za loď a vyrazit. Během jízdy na překážky nenarazíte, ale můžete provádět různé triky přes vlnu. Oproti jízdě na vodním vleku je tento způsob dražší.

Naviják (winch) je velmi oblíbený a využívá se pro sjíždění řek, jezů, fontán, ulic při záplavě, rybníků a všude k jednorázovému použití. Navijáky mohou být buď benzínové nebo elektrické.

Paddleboarding

Paddleboarding nabízí univerzální využití, kde jezdec stojí, klečí nebo leží na plovoucí desce a pohání se pomocí vesla nebo pádla Tento sport poskytuje různorodé zážitky pro ty, kdo preferují odpočinek, obdivování přírody nebo cvičení jógy. Zároveň může být paddleboarding adrenalinovým dobrodružstvím, ať už překonáváte vlny, říční toky nebo se účastníte závodů.

Velkým bonusem této aktivity je, že během ní zapojujete celé tělo.

Paddleboarding je skvělou volbou pro každého, kdo chce zkusit něco nového, aniž by musel mít obavy o svou bezpečnost.

Veškeré oblečení a vybavení pro tyto sporty od oblíbené zahraniční značky Mystic najdete na Showroomu Mystic v Brně nebo v Praze či na webových stránkách – Mysticstore.cz.

Zdroj fotografií: Pixabay.com

Napsat komentář

Nové články