Vybíráte nový šicí stroj? Takto nešlápnete vedle

Maminky na mateřské, ale také ženy, které v práci zapojují spíše hlavu, si rády odpočinou u nějaké kreativní činnosti, která jim navíc může přinést něco pěkného. Přesně takovou aktivitou může být šití. Se správně vybraným šicím strojem to vůbec nemusí být tak složité, a pokud navíc budete šít podle střihů, snadno a rychle si můžete vytvořit slušivé kousky nejen pro vás, ale i pro vaše blízké.

Klíčovým požadavkem je ale mít spolehlivé a správně vybrané šicí stroje. Jak na to? Především je nutné se zamyslet nad tím, co chcete do budoucna šít, z jakých materiálů a jak často. Podle toho už si daleko snadněji vyberete stroj, který bude odpovídat vašim požadavkům a představám.

Co chcete šít?

Na začátku je možná obtížné si na tuto otázku přesně odpovědět, ale přesto se snažte odhadnout, zda se chcete věnovat spíše šití oblečení pro děti, nebo vás láká patchwork, výroba domácích dekorací, či rovnou výroba dámských či pánských oděvů. Pokaždé je to trochu jiné šití, které si třeba žádá odlišné stehy, a domácí šicí stroje by měly umět jiné věci. Počítejte ale s tím, že jak se bude měnit vaše zaměření, budete třeba muset i nový stroj přikoupit.

Z čeho a jak často?

U dětského oblečení to nejčastěji budou různé úplety, teplákoviny a obecně pružné materiály, což znamená třeba to, že bez overlocku se rozhodně časem neobejdete. Pokud ale plánujete šít například z jemňounké krajky, zase bude nutné vybírat jiný typ přístroje. Volba šicího stroje bude záviset i na tom, jak často chcete šít. Pokud plánujete používat stroj skutečně denně, je jasné, že budete potřebovat opravdu kvalitní šicí stroj, který bude i dražší.

Počítejte s tím, že šicí stroj není navěky

Pokud se šitím začínáte, pořiďte si šicí stroj, který je opravdu pro začátečníky. Jakmile se na něm dobře naučíte, buďte připraveni poslat jej dál a vyměnit jej za nějaký jiný a lepší.

Cena je důležitá, ale ne nejdůležitější

Na trhu je obrovská nabídka šicích strojů, které mohou stát od 1.000, – Kč až klidně do 200.000, – Kč. A zde vaše investice do šití samozřejmě nekončí, bude potřeba koupit šicí potřeby, látky, nitě apod… Je však jasné, že šetřit se nevyplácí. Velmi levné nekvalitní stroje bohužel nemají dobře vyřešené těsnění, snadněji se tedy zanášejí prachem a zbytky nití. Levné stroje mají také většinou problém s obyčejnými nitěmi. Pokud hledáte kvalitu, doporučujeme šicí stroje Brother. Jde o velmi osvědčenou značku, která se na trhu vyskytuje už spoustu let a neustále pracuje na inovacích.

Nechte si poradit

Při výběru šicího stroje je vhodné navštívit klidně i několik prodejen specializovaných na prodej šicích strojů a nechat si stroje předvést, vysvětlit jak fungují apod. Pořádně si rozmyslete a vyzkoušejte, co vám skutečně vyhovuje. Naše potřeby jsou různé, a ne vždy bude všem vyhovovat to stejné.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Nové články