Výhody cafeterie stanovuje zákon. Znáte je všechny?

Cafeterie je zcela běžnou součástí společností a zaměstnanci díky tomu mohou čerpat benefitové body v oblasti sportu, kultury, zdraví i sebevzdělávání. Proč se ale tento systém firmám vlastně vyplatí? Vše jasně a stručně stanovuje zákon.

Výhody cafeterie vycházejí ze zákona

Právě zákon praví, že částka, jež je zaměstnancům od jejich zaměstnavatele poskytnuta v benefitových bodech, je osvobozena od daně z příjmů, ale navíc také od odvodu sociálního a zdravotního pojištění. Cafeteria tak pomáhá šetřit oběma stranám.

Nárok na stravenky? Rozhodnutí záleží na zaměstnavateli

Máte i vy nárok na stravenkový paušál? To záleží na vašem zaměstnavateli. Zákoník práce totiž stanovuje, že je nutné umožnit pracovníkům přestávku na jídlo, ale příspěvky či kantýna nejsou ze zákona povinné. Protože jsou ale stravenky nejvýhodnějším zaměstnaneckým benefitem, společnosti je ve většině případů využívají.

Jak cafeterii využít v praxi?

Někteří zaměstnanci čerpají své stravenky denně k účelu, ke kterému byly určeny – platí s jejich pomocí za obědy. Jiní si je dávají stranou a využívají je při placení velkých rodinných nákupů. Existují ale i lidé, kteří si stravenky schovávají na zvláštní příležitosti, a potom je použijí při platbě účtu v restauraci za narozeninovou večeři či třeba za večeři k oslavě výročí. Samozřejmě je možné využívat i cafeterii. Ta přijde vhod tehdy, kdy vyrážíte za kulturou, sportem a třeba i do odborného kurzu.

Patříte k zaměstnancům, kteří každý měsíc dostávají od zaměstnavatele stravenky? Pokud ano, čerpáte je aktivně každý pracovní den o obědové pauze nebo spadáte do skupiny lidí, kteří se o ně dělí s rodinou či partnerem? Stravenkový paušál patří k tomu nejoblíbenějšímu v českých firmách a jeho daňové výhody jsou radostně vítány na obou stranách.

Zdroj náhledové fotografie: Ground Picture / Shutterstock.com

Napsat komentář

Nové články