V posledních několika týdnech se nemluví o ničem jiném než o nákaze koronavirem, která se dostala i do České republiky, a proto ji vláda uvalila do karantény. Stejně tak nařídila povinné nošení roušek mimo váš domov, tedy na nákupy, procházky, úřady, prostě kamkoliv. Pokud se chcete chránit, dodržujte základní preventivní opatření a hygienické zásady. V následujících řádcích vám prozradíme, jaký je rozdíl mezi rouškou a respirátorem.

V současné době se dá sehnat rouška či respirátor jen stěží, ovšem internetové obchody se snaží najít dodavatele, aby českým občanům nabídly v tomto těžkém období ochranu před infekcemi. Sice na první pohled vypadá respirační rouška podobně jako klasická rouška, ovšem rozdíl mezi nimi je zásadní. Respirátor chrání nositele před nakažením infekcí koronavirem, zatímco roušky by měli nosit nakažení, aby nepřenesli infekci na ostatní.

Respirátory pro vyšší ochranu

Odborníci doporučují, že před nákazou COVID-19 chrání hlavně respirátory FFP3, nicméně nejsou na tuzemském trhu vůbec k sehnání. Zájem tedy je i o respirátory FFP2 a klasické roušky. Dokonce si začali lidé šít vlastní bavlněné roušky.

Respirátory označené číslem FFP3 mají nejvyšší účinnost, přičemž používat se dají i několik hodin. Jsou stejně jako roušky napuštěné účinnou látkou. Co se doby použití týče, ta se liší v závislosti na výrobku, ale pohybuje se od 4 do 24 hodin.
Zatímco klasickou roušku byste měli měnit nejpozději po 2 hodinách. V respirátoru je speciální filtr, jenž zabraňuje průniku mikroorganismu zvenčí. Právě tento filtr rouškám chybí.

Další využití respirátorů

Respirační roušky s normou KN95 nacházejí uplatnění nejen při šíření infekčních nemocí a v období pandemie, ale mají nenahraditelné místo na stavbách a v nemocnicích.

Jestliže si chcete koupit respirátor, podívejte se do e-shopu UNIMAGNET, jenž má 24. března naskladnit další 4 tisíce kusů.

Napsat komentář

Nové články