Jezdíte s přáteli na vodu? Nezapomeňte se vhodně pojistit

Není žádným překvapením, že se u nás vodáctví dlouhodobě řadí mezi nejoblíbenější letní aktivity. Na tuzemské řeky se totiž každoročně vydávají statisíce českých vodáků. V tomto směru se s námi mohou měřit snad pouze Francouzi, Američani a Kanaďané. Z vodní turistiky se přitom za poslední roky stala stále dostupnější prázdninová kratochvíle, která láká čím dál tím víc vodomilů. Na vodě však číhá spousta nebezpečí a rizik. Není proto záhodno riskovat sjíždění řeky bez vhodného pojištění.

Nezapomeňte, že voda je živel

Vodáctví je přitom skutečně sportem a zábavou pro všechny. Každý si může vybrat řeku podle svých možností a zkušeností, stejně jako se může sám rozhodnout, zda bude trávit noci v kempu, či zvolí pouze jednodenní sjezd kratšího úseku řeky s veškerým servisem pod dohledem zkušených instruktorů. Výlet k vodě a trocha toho pádlování je zkrátka už dlouhé roky evergreenem českého léta. V tuzemsku ostatně najdeme i vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou.

Voda je ovšem nespoutaný živel, který si žádá kvalitní vybavení a hodí se mít i nějaké ty zkušenosti. S kvalitním vybavením (lodě, pádla, vesty) vám ochotně pomohou v každé vodácké půjčovně a zkušenosti můžete nasbírat jak pod vedením instruktorů, tak třeba jako „háčci“ zkušenějších vodáckých kolegů.

S ohledem na stále rostoucí provoz na českých řekách se ale také průběžně navyšuje počet mimořádných událostí, k nimž na vodě dochází. Většinu z nich přitom má na svědomí nedodržování bezpečnostních pravidel, riskantní přejezdy náročných úseků (zejména nebezpečných jezů) a v neposlední řadě také nadměrná konzumace alkoholu.

Na vodu vždy jen střízliví a s pojištěním!

Ačkoli platná česká legislativa jízdu — respektive plavbu — posádky pod vlivem alkoholu či jiných omamných a psychotropních látek zapovídá, je to právě alkohol, kdo má na svědomí značné množství tragických nehod. A tomu, kdo porušuje platné zákony a předpisy, přirozeně v případě zranění způsobeného nehodou na vodě nepomůže ani sebelepší pojištění.

Životní a úrazové pojištění — například v podobě životního pojištění FLEXI od Kooperativy — by přitom mělo představovat svého druhu povinnou výbavu každého vodáka. Vhodně nastavené pojištění, které pokrývá i riziko úrazu při sportovních aktivitách podobného typu, představuje účinný nástroj, jak se vypořádat s případnými následky úrazu, k němuž dojde během vodáckého dobrodružství.

Ideální je ovšem nebezpečným situacím předcházet, zbytečně neriskovat a řídit se platnými předpisy a třeba i vodáckým desaterem Českého svazu kanoistiky, které jasně a přehledně popisuje žádoucí vybavení, preventivní opatření před jízdou i bezpečné chování na vodě.

Zdroj náhledové fotografie: Shutterstock.com

Napsat komentář

Nové články