Měly na to silné spojence – bylinky

Sotva se objevily nějaké příznaky onemocnění, už se kuchyně stala hotovou laboratoří, kde se linula vůně různých bylinných směsí. Také se hned neutíkalo do lékárny, ale do bylinkových zásobáren. A ty překypovaly různými rostlinkami. Každá sklenička a sáček skrýval tajemství, jak a s čím zatočit. Zdatnější báby kořenářky si rozuměly se svými skvosty natolik, že je dokázaly vždy ve správném poměru namíchat a doporučit nemocnému.

Některé z jejich receptů můžeme vyzkoušet i v dnešní době a možná nám pomohou ušetřit nějakou tu korunu, kterou investujeme do drahých pilulek. A nejen to, bylinky jsou šetrné vůči našemu organismu, takže když s nimi budeme zacházet jako naše babičky, tak nemají ani žádný vedlejší účinek.

  1. Jdeme bojovat s rýmou
    Kdo by neznal rčení, že léčená trvá týden a neléčená 7 dní. Ještě tu máme třetí možnost. Zkuste s ní zatočit proplachováním nosu slanou vodou a pravidelným vdechováním mentolových éterických olejů. Určitě to bude chtít teplo na dutiny a teplý čaj z černého bezu, který můžeme pít několikrát denně.
  2. Kašel dokáže  potrápit
    Můžete ho patřičně vykázat čajem z cibule. Upřímně žádná extra dobrůtka to není, ale zase rozhodně zabere. Cibulová šťáva, která se užívá po kapkách má také své zásluhy. Když ještě k tomu budeme inhalovat éterický olej z eukalyptu, tak úspěch se dostaví. Samozřejmě ovoce a zelenina plná vitamínů nesmí chybět a chybu neuděláme ani správnou bylinnou směsí.
  3. Uši jsou nejvíce na ráně
    Stačí nafoukat a slyšíte jako byste byli pod vodou. Zalehlé uši dokážou znepříjemnit život. Babičky to řešily po svém. Vzaly obyčejnou vatu, vytvořily tamponek a máčely ho v jitrocelovém nebo v měsíčkovém výtažku. Pomalu s ním vytíraly uši.
    Na zalehlé uši se musí trochu od lesa. Zacpat nos a fouknout, tím se uvolní Eustachova trubice. Pak je dobré si nos propláchnout slanou vodou, podobně jako u rýmy a vdechovat mentol. Svůj úspěch na léčbu znásobíte hojivou šťávou z netřesku.
  4. Nenechte se převálcovat bolestmi v krku
    Jsou sice pěkně nepříjemné, ale můžete je překvapit studeným obkladem. Do vody dejte trochu octa, namočte si kapesník, dejte na krk, přes to malý igelit a šátek. Stačí za půl hodinky zopakovat. Pokud máte hrůzu ze studeného obkladu, nevzdávejte to a vrhněte se na teplý obklad. Kousek látky namočíte v teplém oleji a nanesete na hruď. Až vychladne, proces opakujete. Olej musí být teplý asi tak co ho nejvíce snesete. A pokud máte po ruce šalvěj, neváhejte a už stavte vodu na šalvějový čaj.

Důležitá je samozřejmě prevence. Je potřeba jídelníček obohatit o suroviny, které mají nejvíce vitamínů. Zbytečně se nevystavovat prochladnutí a nějaký ten bylinný čajíček nám preventivně rozhodně neuškodí.

6 komentářů u „Naše babičky uměly zatočit s nemocí a to bez chemie“

  1. rojak napsal:

    Výborný je i zelený čaj. Až 10 krát více antioxidantů i vitaminů obsahuje zelený čaj. Na rozdíl od černého se totiž jen rychle suší, nefermentuje se. Po zalití přiměřené dávky čaje horkou vodou se do jednoho šálku vyluhuje až 200 mg flavonoidů. Už tři šálky čaje denně dokážou účinně zvednout hladinu antioxidantů v těle a snížit tak riziko srdeční příhody.
    Pravý zelený čaj je nejen lahodný, osvěžující nápoj, ale i skvělá prevence civilizačních chorob.

  2. ladaB napsal:

    Já si opět naložila citrony a pomeranče do cukru a tak jsem to teď, co jsem marod, dobrala….

  3. bobalka napsal:

    Já hodně nemocí řeším bylinkami, hlavně proto, že těch léků, které musím brát denně je moc, tak bylinky jsou moje záchrana, když něco.

  4. rojak napsal:

    Recepty z přírody se začínají s oblibou navracet jako pomocníci při některých zdravotních neduzích.

  5. matylda napsal:

    Já dělávala cibulový čaj s majoránkou. Když se to osladilo medem, bylo to docela pitelné – a při začínajícím onemocnění zabíralo. Pokud je viróza už rozběhnutá příliš, je to opravdu už slabé, ty pot….. bacily jsou už na bylinky adaptované 🙂

  6. ladaB napsal:

    Při kašli jsem si dělala i cibulový čaj – a tedy – nic moc. Pomohl mi Stoptussin a Robitussin. Byl to zřejmě pořádný kašel, bylinky moc nepomohly. Moje babička věřila medu, brala si každý den jednu lžičku, v zimě, v létě. Nepamatuji, že by byla někdy nemocná ….

Napsat komentář

Nové články