Kuše neboli samostříl je jednou z nejznámějších střelných zbraní, kterou pravidelně vídáme v historických filmech a dokumentech.

A i když armády a lovecké spolky průběžně modernizovaly svou výbavu a dávno přešly na více či méně pokročilé modely palných zbraní, kuším rozhodně neodzvonilo. Naopak. A zdaleka se nejedná jen o repliky historických kusů, které lze vidět na rekonstrukcích historických bitev, na televizních obrazovkách a plátnech kin. Populární jsou kuše pro sportovní střelbu i lovecké typy. Mnohé z nich prošly výraznou proměnou a vzhledem i zpracováním se od svých prababiček i výrazně liší.

Kuše za sebou mají bohatou historii. A stále se těší oblibě

Jedny z nejstarších zmínek o kuši pocházejí z Číny, píše se o nich i ve slavném spise Umění války. Na čínském území byla nalezena kuše z 4. stol. př. n. l., běžně užívat se ale zřejmě začala až zhruba o dvě století později. A archeologové nalezli kuše i v dalších jihoasijských zemích. Zřejmě zcela nezávisle ji v pátém století před Kristem vyvinuli i starověcí Řekové.

Ve středověku byla kuše hojně užívaná v celé Evropě. Byla sice těžší než luk a nepředčila ho ani v počtu vypálených šipek za minutu, výcvik střelce ale zabral výrazně méně času. Od používání kuše začaly vojenské jednotky postupně upouštět od 15. století, kdy se začaly rozšiřovat a zdokonalovat palné zbraně. I tak se ale kuše nadále hojně uplatňovaly při lovu a své místo měly i ve střeleckých soutěžích. V posledních dekádách zažívají kuše svou renesanci.

Baví vás střílení? Pořízení kuše nebudete litovat

Střelba je aktivita, která rozvíjí schopnost koncentrace i přesnost. Stát se dobrým střelcem z jakékoli zbraně je doslova umění, které vyžaduje poctivý trénink. K pořízení kuše přitom není třeba vlastnit zbrojní průkaz ani splnit jiné speciální požadavky. A skvělou zábavu si s ní může užít celá rodina. Osoby mladší 18 let ji však smějí používat jen pod dozorem. Dostupné jsou kladkové, reflexní i pistolové kuše, kuše lovecké i pro sportovní střelbu.

Napsat komentář

Nové články