Kuše neboli samostříl je jednou z nejznámějších střelných zbraní, kterou pravidelně vídáme v historických filmech a dokumentech.

A i když armády a lovecké spolky průběžně modernizovaly svou výbavu a dávno přešly na více či méně pokročilé modely palných zbraní, kuším rozhodně neodzvonilo. Naopak. A zdaleka se nejedná jen o repliky historických kusů, které lze vidět na rekonstrukcích historických bitev, na televizních obrazovkách a plátnech kin. Populární jsou kuše pro sportovní střelbu i lovecké typy. Mnohé z nich prošly výraznou proměnou a vzhledem i zpracováním se od svých prababiček i výrazně liší.

Kuše za sebou mají bohatou historii. A stále se těší oblibě

Jedny z nejstarších zmínek o kuši pocházejí z Číny, píše se o nich i ve slavném spise Umění války. Na čínském území byla nalezena kuše z 4. stol. př. n. l., běžně užívat se ale zřejmě začala až zhruba o dvě století později. A archeologové nalezli kuše i v dalších jihoasijských zemích. Zřejmě zcela nezávisle ji v pátém století před Kristem vyvinuli i starověcí Řekové.

Ve středověku byla kuše hojně užívaná v celé Evropě. Byla sice těžší než luk a nepředčila ho ani v počtu vypálených šipek za minutu, výcvik střelce ale zabral výrazně méně času. Od používání kuše začaly vojenské jednotky postupně upouštět od 15. století, kdy se začaly rozšiřovat a zdokonalovat palné zbraně. I tak se ale kuše nadále hojně uplatňovaly při lovu a své místo měly i ve střeleckých soutěžích. V posledních dekádách zažívají kuše svou renesanci.

Baví vás střílení? Pořízení kuše nebudete litovat

Střelba je aktivita, která rozvíjí schopnost koncentrace i přesnost. Stát se dobrým střelcem z jakékoli zbraně je doslova umění, které vyžaduje poctivý trénink. K pořízení kuše přitom není třeba vlastnit zbrojní průkaz ani splnit jiné speciální požadavky. A skvělou zábavu si s ní může užít celá rodina. Osoby mladší 18 let ji však smějí používat jen pod dozorem. Dostupné jsou kladkové, reflexní i pistolové kuše, kuše lovecké i pro sportovní střelbu.

Napsat komentář

Pobyt na zámku Loučeň

Romantický pobyt pro dva na zámku

Užijte si romantický pobyt na zámku pro dva.

Ráno snídaně do postele, romantická večeře při svíčkách, procházka zámeckým parkem a další...

Krásný zážitek, na který si rádi vzpomenete.

Zajímavé odkazy

Podnikejte se založenou živností

Wedding services

Internet na doma

Multitrans

Sirup z rakytníku

Kvalitní víno

Letecký simulátor F16

Trávníkový koberec

Zahradnictví Říčany

Prodej palivového dřeva Říčany

Prodej a rozvoz palivového dřeva Praha

Jantarový obojek proti klíšťatům

Výkopy s motorovým rýčem

Zážitková dovolená pro dva

Pobyty v ČR s rodinou

Rybářské revíry v ČR

Adrenalin a zážitek pro dva

Babiččina cukrárna v Rajhradě

Autoškola Grošek ve Vyškově

Myartego - eshop s vlasovou kosmetikou

Pobyty na koních

Nové články