Trápí vás problém vlhkého zdiva? Tyto moderní metody nabízí efektivní řešení
Mnoho domácností řeší problém s nadměrnou vlhkostí. Ta se může projevit i vysokou vlhkostí zdiva, což vede k tomu, že se dlouhodobě nedaří vytvořit v domácnosti zdravé prostředí a hrozí vznik plísní a hub. Jak tento problém řešit?
Metody sanace vlhkého zdiva jsou různé. Vyplatí se vsadit především na moderní postupy, které slibují rychlé a spolehlivé odstranění vlhkosti. K nim se řadí zejména chemická injektáž, která přináší řadu výhod. Podobně dobře fungují také elektrofyzikální postupy, které se při odstraňování vlhkosti ze zdiva používají stále častěji a s velkým úspěchem.
Jak funguje chemická injektáž?
Tato moderní metoda se provádí pomocí vstřikování chemického roztoku do otvorů vyvrtaných ve zdi. Vytvoří se jakási bariéra nebo clona, která dovede bránit prostupu vlhkosti a zajistí efektivní izolaci zdí až na dvacet i více let. Jedná se o velmi účinnou metodu, je však třeba upozornit na to, že není také úplně nejlevnější. Vždy je třeba oslovit odbornou firmu, která provede diagnostiku zdiva, aby se přesně určilo, zda je tato metoda vhodná a bude efektivní. Sanace zdiva tímto způsobem je ale stále oblíbenějším řešením.
Výhody a nevýhody
Mezi nejzásadnější benefity patří především to, že jde o velmi šetrnou metodu, která nijak nenarušuje statiku objektu. Dá se snadno provádět jak ve vodorovném, tak svislém směru, ale také ve stísněných prostorech, protože kromě vrtání a nasazení trubice není třeba žádné místo navíc. Jak již bylo řečeno, drobnou nevýhodou může být vyšší cena a také nutnost posouzení odborníkem. Účinnost je samozřejmě také závislá na zvoleném postupu a kvalitě aplikovaných látek.
Existují další možnosti?
Kromě chemické injektáže existují metody, které využívají elektrofyzikální postupy. Fungují například na principu elektroosmózy, mikrovlnného vysušování a podobně. Elektroosmóza je účinná, ale vysoušení trvá významně déle a je nutné, aby bylo zařízení trvale připojeno k elektrické energii. Nicméně kdo by se bál vyšší spotřeby elektřiny, toho můžeme rovnou uklidnit. Výrobci zařízení uvádí, že spotřeba energie je minimální a ročně se vyšplhá maximálně na několik set korun.
Jak tedy vybrat správný postup přímo pro vás?
To je samozřejmě značně složitá otázka. Nejlepší je oslovit vždy odborníky a nechat si poradit. Každá konstrukce i typ zdiva mají jiné požadavky. Navíc i míra vlhkosti je odlišná a může mít vliv na to, která metoda bude nejefektivněji řešit daný problém. Faktem nicméně je, že injektáž zdiva patří v současnosti mezi jednu z nejoblíbenějších metod sanace a vysoušení zdiva. Výhodou je trvalý efekt a rychlost provedení. Mnoha domácnostem se to vyplatí i za cenu nákladnějšího provedení. Oblíbené nicméně jsou i elektrofyzikální postupy, ale klíčové je počítat s dlouhou dobou vysoušecí fáze.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay