Ripple je v současné době třetí největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace. Lepších čísel dosahuje jen Bitcoin a Ethereum. Ve dnech své největší slávy se Ripple objevil dokonce i před Ethereem. Jedno prvenství ovšem Ripple v loňském roce získal. Hodnota digitálních tokenů XRP za rok 2017 vzrostla z 0,006 USD na 2,7 USD, což je zhodnocení přibližně 40 tisíc %. Žádná jiná populární kryptoměna se k podobnému zhodnocení ani nepřiblížila.

Projekt Ripple funguje už od roku 2012, byť jméno si získal až v loňském roce. Autoři projekt představují jako platební protokol a síť pro směnu a posílání peněz. Ve srovnání s ostatními kryptoměnami je ovšem Ripple označován za kontroverzní kryptoměnu. Není totiž decentralizovaný. Mnoho investorů, kteří drží nemalé množství XRP tokenů, navíc vůbec netuší, do čeho vlastně vložili peníze.

TIP: Jak si aktuálně stojí tato kryptoměna ve srovnání s těmi nejlepšími zjistíte například na webu InvestPlus.cz v kategorii Kryptoměny kurzy.

Ripple není XRP!

Ačkoliv to může být matoucí, tak XRP není zkratkou Ripple. Ripple je název společnosti, která sídlí v Kalifornii a zaměstnává asi 200 lidí. Společnost byla založena s ambiciózním cílem vytvořit IOV (internet hodnot), který by umožnil posílat hodnotná aktiva (např. peníze) stejně snadno a rychle, jako se nyní posílají informace (např. emaily). Tato společnost nabízí v současné době tři produkty. xRapid, xVia, xCurrent. Všechny tyto produkty jsou založené na technologii blockchainu a běží na síti RippleNet, ale jen xRapid využívá známé XRP tokeny. Pokud bychom tedy chtěli XRP nějak pojmenovat, tak xRapid.

Zajímavé je, že se často dočtete o partnerství Ripple s desítkami finančních společností. Mezi partnery se objevují i významné světové banky jako Santander, UniCredit nebo UBS. Většina lidí se ale chybně domnívá, že finanční instituce chtějí využívat právě XRP. Ve skutečnosti ovšem banky neprojevují zájem o xRapid, ale o xCurrent. Právě xCurrent je totiž vlajkovou lodí Ripple a umožňuje bankám provádět rychle a efektivně převody peněz. XCurrent využívá blockchainovou síť RippleNet, ale nemá nic společného s XRP tokeny.

Cílem společnosti Ripple není překonat Bitcoin nebo Ethereum. Ripple chce konkurovat velkým společnostem jako SWIFT, které už desítky let zajišťují mezibankovní převody. Pravdou je, že i produkt xRapid může být pro banky zajímavý, ale kvůli vysoké volatilitě XRP také příliš riskantní.

Ripple, Stellar a decentralizace

Společnost Ripple vlastní velké množství digitálních mincí XRP (údajně přes 50 %) a navíc vlastní i síť RippleNet, která je páteří všech jejich produktů. Kontrolu a potvrzování transakcí v síti tedy nezajišťují sami uživatelé (těžaři), ale vše obstarává společnost Ripple.

Z dílny vývojářů Ripple v loňském roce vzešel také projekt Stellar. Stellar je podobně jako Ripple síť s digitálními tokeny (XLM), která se zabývá bankovnictvím. U obou sítí se digitální tokeny (XRP a XLM) používají jako poplatky proti spamovým transakcím. XRP zaplacené na poplatcích se nenávratně zničí, takže počet XRP postupně klesá. U XLM je model jiný, poplatky se recyklují a každý rok vzniká 1 % nových XLM coinů.

Ani jedna z kryptoměn se netěží, protože všechny tokeny byly vytvořeny před spuštěním sítě. Stellar je ovšem na rozdíl od Ripple více decentralizovaný. Uživatelé si totiž mohou vybrat, kterému z ověřovatelů transakcí důvěřují, zatímco u Ripple tato možnost chybí.

Napsat komentář

Nové články