Ripple je v současné době třetí největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace. Lepších čísel dosahuje jen Bitcoin a Ethereum. Ve dnech své největší slávy se Ripple objevil dokonce i před Ethereem. Jedno prvenství ovšem Ripple v loňském roce získal. Hodnota digitálních tokenů XRP za rok 2017 vzrostla z 0,006 USD na 2,7 USD, což je zhodnocení přibližně 40 tisíc %. Žádná jiná populární kryptoměna se k podobnému zhodnocení ani nepřiblížila.

Projekt Ripple funguje už od roku 2012, byť jméno si získal až v loňském roce. Autoři projekt představují jako platební protokol a síť pro směnu a posílání peněz. Ve srovnání s ostatními kryptoměnami je ovšem Ripple označován za kontroverzní kryptoměnu. Není totiž decentralizovaný. Mnoho investorů, kteří drží nemalé množství XRP tokenů, navíc vůbec netuší, do čeho vlastně vložili peníze.

TIP: Jak si aktuálně stojí tato kryptoměna ve srovnání s těmi nejlepšími zjistíte například na webu InvestPlus.cz v kategorii Kryptoměny kurzy.

Ripple není XRP!

Ačkoliv to může být matoucí, tak XRP není zkratkou Ripple. Ripple je název společnosti, která sídlí v Kalifornii a zaměstnává asi 200 lidí. Společnost byla založena s ambiciózním cílem vytvořit IOV (internet hodnot), který by umožnil posílat hodnotná aktiva (např. peníze) stejně snadno a rychle, jako se nyní posílají informace (např. emaily). Tato společnost nabízí v současné době tři produkty. xRapid, xVia, xCurrent. Všechny tyto produkty jsou založené na technologii blockchainu a běží na síti RippleNet, ale jen xRapid využívá známé XRP tokeny. Pokud bychom tedy chtěli XRP nějak pojmenovat, tak xRapid.

Zajímavé je, že se často dočtete o partnerství Ripple s desítkami finančních společností. Mezi partnery se objevují i významné světové banky jako Santander, UniCredit nebo UBS. Většina lidí se ale chybně domnívá, že finanční instituce chtějí využívat právě XRP. Ve skutečnosti ovšem banky neprojevují zájem o xRapid, ale o xCurrent. Právě xCurrent je totiž vlajkovou lodí Ripple a umožňuje bankám provádět rychle a efektivně převody peněz. XCurrent využívá blockchainovou síť RippleNet, ale nemá nic společného s XRP tokeny.

Cílem společnosti Ripple není překonat Bitcoin nebo Ethereum. Ripple chce konkurovat velkým společnostem jako SWIFT, které už desítky let zajišťují mezibankovní převody. Pravdou je, že i produkt xRapid může být pro banky zajímavý, ale kvůli vysoké volatilitě XRP také příliš riskantní.

Ripple, Stellar a decentralizace

Společnost Ripple vlastní velké množství digitálních mincí XRP (údajně přes 50 %) a navíc vlastní i síť RippleNet, která je páteří všech jejich produktů. Kontrolu a potvrzování transakcí v síti tedy nezajišťují sami uživatelé (těžaři), ale vše obstarává společnost Ripple.

Z dílny vývojářů Ripple v loňském roce vzešel také projekt Stellar. Stellar je podobně jako Ripple síť s digitálními tokeny (XLM), která se zabývá bankovnictvím. U obou sítí se digitální tokeny (XRP a XLM) používají jako poplatky proti spamovým transakcím. XRP zaplacené na poplatcích se nenávratně zničí, takže počet XRP postupně klesá. U XLM je model jiný, poplatky se recyklují a každý rok vzniká 1 % nových XLM coinů.

Ani jedna z kryptoměn se netěží, protože všechny tokeny byly vytvořeny před spuštěním sítě. Stellar je ovšem na rozdíl od Ripple více decentralizovaný. Uživatelé si totiž mohou vybrat, kterému z ověřovatelů transakcí důvěřují, zatímco u Ripple tato možnost chybí.

Napsat komentář

Pobyt na zámku Loučeň

Romantický pobyt pro dva na zámku

Užijte si romantický pobyt na zámku pro dva.

Ráno snídaně do postele, romantická večeře při svíčkách, procházka zámeckým parkem a další...

Krásný zážitek, na který si rádi vzpomenete.

Zajímavé odkazy

Podnikejte se založenou živností

Wedding services

Internet na doma

Multitrans

Sirup z rakytníku

Kvalitní víno

Letecký simulátor F16

Trávníkový koberec

Zahradnictví Říčany

Prodej palivového dřeva Říčany

Prodej a rozvoz palivového dřeva Praha

Jantarový obojek proti klíšťatům

Výkopy s motorovým rýčem

Zážitková dovolená pro dva

Pobyty v ČR s rodinou

Rybářské revíry v ČR

Adrenalin a zážitek pro dva

Babiččina cukrárna v Rajhradě

Autoškola Grošek ve Vyškově

Myartego - eshop s vlasovou kosmetikou

Pobyty na koních

Nové články